Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sinunkin mukava ruotsinkielinen tuttava tai työkaveri äänestää todennäköisesti rotuerottelua kannattavaa rasistipuoluetta!

Vierailija
07.04.2019 |

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74717-rkp-shokissa-suomen-ja-ruotsinki…

"RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.

Ehdotuksen mukaan opetus luokkatiloissa järjestettäisiin omalla äidinkielellä, mutta oppilaat olisivat yhdessä lounastauoilla ja välitunneilla. Tilasiirroksella syntyisi säästöjä."

"kaikki RKP:läiset olivat ehdotuksesta totaalisen järkyttyneitä"

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

"oppilaat olisivat yhdessä lounastauoilla ja välitunneilla" -> "kaikki RKP:läiset olivat ehdotuksesta totaalisen järkyttyneitä"

Uskomatonta! Suomenkieliset ja ruotsinkieliset lapset eivät siis saisi olla missään tekemisissä keskenään? Eikö kaksikielisyys ollutkaan rikkaus?

Vierailija
2/4 |
07.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep. Kaikki muut kielet ja kansallisuudet käy paitsi me rahvaat suomenkieliset suomalaiset. Meitä on 95% täällä, mutta hyi meidät pitäisi laittaa jonnekkin keski tys leireille pois pilaamasta heidän omaa ihanaa ruotsinkielistä maata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhan Etelä-Afrikan meininkiä siis. Hyh.

Vierailija
4/4 |
07.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

TÄmän seurauksena on paljon jopa teini-ikäisiä suomenruotsalaisia, jotka eivät osaa käytännössä yhtään suomea. Onpa kiva sitten aikuisena ruveta opiskelemaan suomea vieraana kielenä, kun se työ siellä tomaattifarmilla ei kiinnostakaan ja kaikissa muissa töissä vaaditaan maan pääkielen taitoa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi neljä