Äänestä: Michael Jackson
Michael Jackson joutui lapsena leikkimään nukkuvaa hotellihuoneissa, joissa hänen isoveljensä muhinoivat naisten kanssa. Isä hakkasi ja haukkui. Leikkimiseen ei ollut aikaa, koska piti treenata koko ajan. Kaikki tämä vaikuttaa väistämättä ihmiseen. Mutta mikä on sinun mielestäsi totuus Michael Jacksonista?
Kommentit (15)
Leaving Neverlandissa näkyy hyvin se, miten nämä pienet pojat oikeasti rakastivat Michaelia. Ja he tekivät niin vielä aikuisinakin, surivat Michaelin kuolemaa. Safechuck sanoi, että oli oikeasti rakastunut Michaeliin ja heillä oli pieni "hääseremoniakin" Michaelin makuuhuoneessa.
Onkohan Michael oikeasti tajunnut, mitä tekee? Ainakin varotoimenpiteet olivat kunnossa hälytyskellojen ja nopean pukeutumisen harjoitusten muodossa. Eli jossain mielessä hän ymmärsi tekevänsä väärin.
Mutta hänen elämänsä oli aina "väärin" ja media piinasi häntä jatkuvasti. Ehkä nämä pojatkin olivat hänen mielestään ok asia, jota muut eivät vain ymmärtäneet?
Ihmisen ajattelu ja toiminta voi kieroutua niin ettei ihminen enää itse edes tajua oikean ja väärän rajaa. Varsinkin silloin kun ympäristö tai olosuhteet ovat epänormit tai kun ihminen saa määrättömästi valtaa.
Lapsen hyväksikäytönkinhän voi perustella sillä että muut ova väärässä. Ainakin toinen miehistä kertoi että M.J perusteli asiaa sillä että tämä on rakkautta ja muut eivät sitä ymmärrä. Siksi ei saanut kertoa koska muut eivät osaa ymmärtää tätä heidän erikoisjuttuaan.
Minun on vaikea uskoa etteikö ne äidit aavistaneet mitään. Luulen että aavistivat mutta raha ja makean elämän himo sai myymään lastaan. Johan nyt pelkästään epänormi lapsen kiinnostus aikuisesta miehestä ja yhteiset yöt saisi sokean kanankin tajuumaan.
Kuinka monta äänestystä tänne pitää tehdä tästä samasta aiheesta?
Alapeukku, koska tuot omat mielipiteesi kysymykseen.
Vierailija kirjoitti:
Alapeukku, koska tuot omat mielipiteesi kysymykseen.
Miksi ei saa kertoa omaa mielipidettään ja kysyä muiden mielipiteitä?
Vierailija kirjoitti:
Kuinka monta äänestystä tänne pitää tehdä tästä samasta aiheesta?
Ajankohtainen aihe, josta halutaan keskutella. Lue sinä muita juttuja, jos nämä eivät kiinnosta.
Niin siis tää ei taida olla mielipidekyselyllä ratkaistavissa...
Vierailija kirjoitti:
Niin siis tää ei taida olla mielipidekyselyllä ratkaistavissa...
Eihän tässä mitään ratkaistakaan, kunhan keskustellaan ja kerrotaan oma mielipide.
2005 MJ todettiin syyttömäksi, koska moni ei tuolloin uskaltanut tai halunnut todistaa häntä vastaan. Nytkin fanien raivo on aika pelottava kohdata.
Ensin uskoin dokumentin miehiä. Sittemmin olen kuunnellut Brandi ja Taj Jacksonin haastatteluja sekä oppinut paljon ensimmäisestä Michaelia syyttäneestä pojasta ja hänen kauheasta isästään.
Tällä hetkellä olen vakuuttunut hänen syyttömyydestään.
Vierailija kirjoitti:
Ensin uskoin dokumentin miehiä. Sittemmin olen kuunnellut Brandi ja Taj Jacksonin haastatteluja sekä oppinut paljon ensimmäisestä Michaelia syyttäneestä pojasta ja hänen kauheasta isästään.
Tällä hetkellä olen vakuuttunut hänen syyttömyydestään.
Jordylle ei maksettu yli 20 milliä tyhjästä. Se on posketon summa.
Michael on eunukki. Jolloin hän ei ole käynyt läpi edes äänenmurrosta. En osaa sanoa kuinka pieneksi elin on jäänyt jos ei ole lainkaan testosteronituotantoa.?
Todella ikävä tapaus, mutta Jacksonin tekemisille ei voi enää mitään.
Vaikea on uskoa, että Leaving Neverlandissa nähdyt miehet valehtelisivat. Mutta luulen, että Michael ajatteli tosissaan, että tämäkin kaikki oli rakkautta. Anakin hänen omassa, salaisessa maailmassaan.
Kyllä hän teki paljon hyvääkin, sitä ei voida kiistää. Mutta ei hänellä koskaan ollut oikeaa parisuhdetta aikuisen naisen tai miehen kanssa.
Jos hän eläisi nuoruuttaan nyt, hän saisi varmasti apua. Mutta 1980-luvulla ei voinut edes puhua tällaisista mieliteoista lääkärillekään. Ilmapiiri oli tuolloin paljon tuomitsevampi.