Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomen ilmastopolitiikan synkkä konkretia

Vierailija
06.04.2019 |

Katsoin vaalien ilmastokeskustelun. Osalla puolueista ei ole mitään käsitystä ilmastopolitiikasta. Etenkin SDP ja vihreät esittävät pelkkää ajatustason höttöä. Jos studioon olisi tuotu haastajaksi energiatalouden asiantuntija tykittämääån kunnon kysymyksillä olisi osa puolueista lähtenyt itkien pois.

Jos puolueella ei ole konkreettista ilmasto-ohjelmaa, ei hallituksessa ole mitään toteutuskelpoisia toimia esitettäväksi. Otetaan vaikka lämpöpumput. Niitä on Suomen kotitaloudet ja kiinteistöt hankkineet jo 1/2 miljoonaa ilman poliittista ohjausta tai lainsäädäntöä. Vapaasti kansalaisten ja kiinteistöjen asentamien aurinkopaneleiden aurinkosähkökapasiteetista ei ole edes tilastoitua tietoa. Toinen esimerkki on uusiutuva diesel joka on nyt mittarilla vapaasti saatavilla, mutta jota varsinkin vihreiden politiikassa diskriminoidaan.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vakuuttanut

Vierailija
2/2 |
06.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poliitikoilta puuttuu täysin kompetenssi energia-asioissa. Perhevapaista kyllä osaa puhua kuka tahansa kadunmies. Mutta miten voi tehdä ympäristöä ja energiaa koskevia päätöksiä jos ei ymmärrä mikä on watti ja mitä tarkoittaa MWh. Taloudessa sama kuin ei tajuaisi mikä on euro tai mrd. €. Äänestäkää niitä joilla on tieto ja ymmärrys. Muuten saatte ympäristöstä ja energiasta päättämään helposti lobattavia tuulihattuja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla