Tietääkö kukaan saako Stockan Herkusta tuoretta merianturaa?
Ja ellei sieltä saako muualta?
Mun alkoi tehdä kauheesti mieli Sole Meunièriä. Huomenna voisi laittaa sitä! Meillä olisi sen kanssa kellarissa pullo 1978 Clos St Hune rieslingiä, om nom nom :)
Kommentit (4)
Tuoretta? No ei varmasti. Etenkin Pohjanmaalla meriantura on erittäin harvinainen otus. Mutta karu tosiasia: meriantura ei elele vesillämme. Jos sen joutuu Atlantilta asti tänne tuomaan, on melko varmaa, että se ei ole tuoretta. Ota vinkkupullosi mukaan ja reissaa ao. kalasen kotivesille.
Ei valitettavasti saa tuoreena Stockalta, eikä varmaan Suomesta muualtakaan.
Mutta helposti ja nopeasti saa tilattua ulkomailta. Tulee hiilihappojään kaverina styroksiboksissa UPS:n, FedEx:in tai muun kuriirifirman toimittamana nopeasti. Sama pätee myös muihin kaloihin ja äyriäisiin. Monet Helsingin huippuravintolat tilaavat joka päivä paketin Norjasta.
Eikä kuljetuksen hinta oikeasti ole suuri summa, etenkään Postin kanssa asioimaan tottuneille.
Surkeaa Stockkan piilomainontaa. Ostaako sieltä joku vielä jotain?
Kukaan?!