Kohtaaminen Matti Nykäsen kanssa rulettipöydässä kasarilla
Voisin kertoa yhden tarinan kun tapasin Matin Kuopiossa.
Tästä tulee varmaan paskaa niskaani, en kuitenkaan sitä ansaitse joten koettakaa nyt olla..
No tein siis aikoinaan sivuhommia RAY:n pelinhoitajana Kuopiossa ja iltaduuni oli sillä kertaa ravintola Samanthassa. Päivä saattoi olla keskiviikko. Pelipöytä avautui muistaakseni noin klo 19. Sinne tuli sitten väkeä jo alkuillasta ja pian huomasinkin että sinne olivat tulleet Hiihtoliiton mäkihyppyleirillä olleita hyppääjiä. Mukana Matti ja muutama muukin tuon aikainen kärkihyppääjä.
Mieleeni jäi, että Matti pelasi aika pitkään ja jäi voitolle. Minua ärsytti niin paljon Nykäsen "nuotin vierestä viheltely" ja eräänlainen "hyräily", että toivoin, että hän olisi hävinnyt panoksensa ja vieläpä nopsasti.
Eipä kuitenkaan niin sitten käynyt. Sen sijaan pari-kolme mäkikaveria olivat huonommalla onnella mukana ja he lopettivatkin pelinsä aika nopeasti. Matti voitti muutaman satasen.
Miksi sitten kerron tämän? Ehkäpä sen vuoksi, että kyseinen mies siunattiin tänään hautaan, kevyet mullat kuitenkin.
Kommentit (7)
No olipa shokeeraavaa.
Ei vaan käsitä, miksi ihmisten pitää päästä aina kertomaan omia "muistojaan" tämmöisissä tilanteissa.
Vierailija kirjoitti:
No olipa shokeeraavaa.
Ei vaan käsitä, miksi ihmisten pitää päästä aina kertomaan omia "muistojaan" tämmöisissä tilanteissa.
Eli mieluummin luet seiskasta. Jep.
Mukavaahan näitä kuulla, antaa tulla vaan. Ihan parasta av llä. Kiitokset ap!
.