Miten nuo hengenvaarallisesti lihavat oikein pystyvät syömään itsensä monisatakiloisiksi?
Johan heiltä menee liikuntakyky. Luulisi että kauppaan kun ei enää pääse, alkaisi ruokailut normalisoitua kun on muiden armoilla.
Kommentit (76)
Ei siihen mennessäkään ole juuri liikuttu.
Ja onhan se aikamoista hommaa tollasen painon ylläpitäminenkin.
Vierailija kirjoitti:
Ja onhan se aikamoista hommaa tollasen painon ylläpitäminenkin.
Hiki tulee syödessä.
Viittaat siis ohjelmaan jota et kuitenkaan ole katsonut?
Vierailija kirjoitti:
Oletko pässi tyhmä?
Väitätkö että joku vielä sairaampi ostaa niin paljon ruokaa läskeille, että eivät laihdu vaan itseasiassa lihovat lisää?
Usein on jotain 300 kiloisia ja ylikin. Varmaan kaikki rahat menee ruokaan.
Pari normaalia ateriaa päivässä, ilman aamupalaa tai välipaloja riittää ylläpitämään yli 20kg ylipainoa päivittäisestä liikunnasta huolimatta oikeanlaisilla geeneillä.
Tuossa on useamman vuoden tulos. Taustalla täytyy olla jotain henkisiä- ja fyysisiä ongelmia. Joka vähänkin liikkuu, ei hetkessä liho 600 kiloiseksi.
Ovat ottaneet elämäntehtäväkseen syömisen ja ovat siinä huippulahjakkaita. Vähän niin kuin 1 tuhannesta on huippu-urheilija.
Heille ruoka on pakkomielle.
Olen tupakoimaton absolutisti ja kummastelen ihmisiä, jotka kippaavat itseensä pahanmakuisia alkoholeja tai polttavat kuvottavalta haisevaa tupakkaa.
Toisaalta rakastan suklaata, joten ymmärrän syöppöjä.
Jokaisella meillä on virheemme. Sinullakin.
Mitä noita pläskiohjelmia joskus kattellut, niin yhteistä kaikille näyttänyt olevan että omaiset rahtaa niille ruokaa kottikärryittäin.
Kysymys: Miksi teineille pitää ylipäätään antaa mopoautoja ja sitä myöten vielä näitä kevytautojakin? Jos haluavat jollain ajaa niin mopoilkoot tai menkööt bussilla. Jos haluavat kevytautoilla, se on kunnon kortin paikka. Jos isillä on rahaa ostaa kevytauto, on varmaan myös laajempi kortti.
Niistä ei kukaan asu yksin. Kaikilla on puoliso/isä/äiti/lapsi/joku muu, joka kantaa ruokaa kärrykaupalla kotiin. Jos lihava ei saa haluamaansa, hänestä tulee ilkeä. Eli tuossa on läski, jolla on sairas valtasuhde ympäristönsä ihmisiin. Jokainen noista laihtuisi, jos joutuisi olemaan ilman puhelinta yksin.
Ap, kysyit ehkä sitä mitä minäkin olen miettinyt, eli miksi läheiset kantavat noille ämpärillä ruokaa.
Tuollaisessa superlihavuudessa, ettei enää sängystään ylös pääse saati ruokakauppaan, on monimutkaisesta läheisriippuvuus- ja tunne-elämän ongelmasta kyse. Lihava käyttää valtaa. Kiukuttelee ja tekee kuolemaa, ellei hänelle sitä ruokaa kanneta nenän eteen. Muut kokevat itsensä tarpeellisiksi, kun "hoivaavat" häntä ainoalla tavalla, jonka osaavat: ruualla. Psykiatria tuntee ilmiön nimeltä "Folie a deux", jonka voisi suomentaa joukkopsykoosiksi tai joukkohulluudeksi. Siinä toinen tai useat henkilöt menevät mukaan yhden ihmisen sairaaseen ajatusmalliin.
On kummallista, ettei noissa läskiohjelmissa vaikuta olevan minkäänlaista psykiatrista hoitoa tarjolla tuon ongelman ratkaisemiseksi, vaan ainut keino on vatsaleikkaus. Eihän se yksin ongelmaa poista. Epäeettistä touhua.
Mistä nämä saavat rahat siihen ruokamäärään, etenkin kun yleensä ruokitaan valmisruualla ja herkuilla?
Vierailija kirjoitti:
Niistä ei kukaan asu yksin. Kaikilla on puoliso/isä/äiti/lapsi/joku muu, joka kantaa ruokaa kärrykaupalla kotiin. Jos lihava ei saa haluamaansa, hänestä tulee ilkeä. Eli tuossa on läski, jolla on sairas valtasuhde ympäristönsä ihmisiin. Jokainen noista laihtuisi, jos joutuisi olemaan ilman puhelinta yksin.
Sittenhän se laihtuminen olisi helppo toteuttaa. Vuokrakämppään yksikseen ilman luuria puoleksi vuodeksi.
Vierailija kirjoitti:
Mitä noita pläskiohjelmia joskus kattellut, niin yhteistä kaikille näyttänyt olevan että omaiset rahtaa niille ruokaa kottikärryittäin.
Tilaisin mielelläni ruokaa kaupasta, koska haluaisin nähdä kaupan kottikärryt.
Ihmettelen aina miksi ei haeta apua aikaisemmin. Miksi omaiset eivät puhu totta, vaikka näkevät, että toinen tappa itsensä ruualla. Usein ruokkiva sanoo, että minä haluan hänen olevan onnellinen.
Mä lähinnä ihmettelen että miten niiden rahat tai omaisten rahat riittää kaiken ton ruuan ostamiseen? Ei se pikaruoka mitään ilmaista ole. Esim large pizza kotiinkuljetuksella on hyvinkin 25-30$. Mäkkäriateria tai 2 on jo kympin.
Olen "vain" 100kg mutta en ihmettele ollenkaan. Minulla on ahmimishäiriö, mahalaukkuni on venynyt ja pystyn syömään kerralla vaikka kaksi pitsaa tai kaksi pussia sipsejä ja suklaata. En myöskään tunne nälkää tai kylläisyyttä vuosia jatkuneen ahmimisen takia, joten syöminen perustuu pelkästään fiiliksiin ja ahmimiskohtauksen laukaiseviin tekijöihin, kuten suruun tai tylsyyteen. Joskus ahmiminen myös jää päälle, eli en syö nopeasti mutta taukoamatta.
Nyt olen parantumassa mutta silloin kun ahmimiskohtauksia vielä tulee, en tunne kylläisyyttä ennen kuin ruoan loppuessa. Silloin tunnenkin oloni jo sairaaksi ja voin fyysisesti pahoin ylensyömisestä.
Ahmivat pystymättä lopettaa. Kyllä siinä mahalaukku venyy ja alkaa mennä enemmän ja enemmän ruokaa