Seuraavan hallituksen ministereitä: Petteri Orpo on pääministeri, Juhana Vartiainen kenties valtionvarainministeri, Susanna Koski myös joku ministeri...
Ai ai ai! Kyllä on työssäkäyvän veronmaksajan näkökulmasta tulossa erittäin hyvä seuraava hallitus, kun Kokoomus voittaa kevään vaalit. Sen sijaan työtävieroksuvat lusmut joutuvat juoksemaan oikein kunnolla, kun ei ole todellakaan tulossa mitään perustuloa, vaan sosiaaliturva menee kunnolla vastikkeelliseksi.
Kommentit (14)
Hahahahaa! :D Orpo saa Kokkareille kannatuksen 15 % ja joutuu vaihtoon, torkkupeitto-Juhana hyvä jos edes pääsee läpi
Jokainen hallitus on aina edeltäjäänsä vieläkin huonompi.
En uskalla edes ajatella ketkä ovat ministereitä joskus 2040.
Pääministerinä se kyläkauppias Sampo millä oli se Minttu vaimo. Tauski valtiovarainministerinä, ja Ville Niinistö ei...en pysty tähän.
Teiden suolauksesta luovutaan ja siirrytään ureapohjaiseen ratkaisuun. Teitä k u setetaan.
Sekoomus ikuiseen oppositioon niin suomella on edes pieni mahdollisuus selvitä.
Hyvin lähellä, että porvarit ei ole edes hallituksessa.
Kiitos tän vanhus kohun.
Ja vielä ennen vaaleja paljastuu muitakin kupruja, joissa sairailla ihmisillä nostetaan muhkeita tilejä.
Ja osuu pahasti kokoomuksen siipeen....
Todennäköisemmin tilanne on seuraava:
Rinne pääministeri, valtiovarainministerinä joku kiuru joka on osoittanut lahjansa siinä ettei saa mitään aikaan.
Liikenneministeriksi joku vihreä, esim. sinnemäki joka varmistaa että autot tosiaan katoaa suomen teiltä parissa vuodessa.
Opetusministeriksi joku rkp:stä jotta voidaan varmistaa pakkoruotsin säätäminen perustuslakiin asti ja koulutuksen aloittaminen jo kohdussa. Siltikään suomenkielisen ruotsinkielentaito, edes kokeella osoitettu, ei riitä virkoihin jotka on varattu syntyperäisille ruotsinkielisille.
Työministerinä joku nykyisistä ay-johtajista varmistamassa ettei mikään muutu ja ay-bisnekset vaarannu.
Vasemmistosta sosiaali- ja ulkoministerit jotta neuvostol... tai siis suhteet naapurimaihin pysyvät kärkihankkeena ja rahanjako veronmaksajilta valtiolle kasvaa.
Pääministeri valtionvarainministeri ei tule samasta puolueesta ainakaan näin pienillä kannatuseroilla.
Jos vihreät on hallituksessa niin niitten niinistö on asioihin perehtyvä. Virkamiesten mukaan liiaksikin perehtyvä niin se kuulosti mun korvaan hyvältä suositukselta ministeriksi. Sen enempää en ala ketään ehdottelemaan.
Kuitenkin toivoisin että valittaisi nyt mahdollisimman päteviä eikä sopivia. Ei näitä lindströmin pihvin tapaisia joilla ei oikeasti kapasiteetti riitä.
Vierailija kirjoitti:
Pääministeri valtionvarainministeri ei tule samasta puolueesta ainakaan näin pienillä kannatuseroilla.
Salkkujako on sopimusasia eli voihan se olla että esim. vihreät haluaa mieluummin vaikka liikenne- ja kauppa- ja teollisuusministerin ja ympäristöministerin paikat varmistaakseen suomen talouselämän totaalituh... eikun siis sen että ympäristöasiat on ykkösprioriteetti vastedes.
pääministeri: sdp
valtiovarainministeri: kok
ulkoministeri: haavisto
muistahan ei vielä tiedä, riippuu miten sopivat eri asioita, esim. demarit ottaa puolustusministerin salkun estääkseen länsiyhteistyön ja antavat palkinnoksi kokoomukselle jotain yksityistettävää tms.
Vierailija kirjoitti:
Kuitenkin toivoisin että valittaisi nyt mahdollisimman päteviä eikä sopivia. Ei näitä lindströmin pihvin tapaisia joilla ei oikeasti kapasiteetti riitä.
Tietysti valitaan sopivimmat, jotta taustavoimat saavat haluamansa asiat etenemään. Kaikista parasta lienee jos saadaan uuvutettua ministeri päästään pyörälle.
Alkoi yhtäkkiä masentaa. Suomalaiset on niin umpiluista kansaa, että noi samat pellet äänestetään jatkamaan maan tuhoamista. :(
Vierailija kirjoitti:
Alkoi yhtäkkiä masentaa. Suomalaiset on niin umpiluista kansaa, että noi samat pellet äänestetään jatkamaan maan tuhoamista. :(
Suorastaan kuuleen bää, bää kun suomilampaat käy äänestämässä. Saa niitä varoittaa kokkeleista tai persuista niin ei se auta.
Vierailija kirjoitti:
Hahahahaa! :D Orpo saa Kokkareille kannatuksen 15 % ja joutuu vaihtoon, torkkupeitto-Juhana hyvä jos edes pääsee läpi
Sais mennä reilummin alas mutta kunhan kokoomuksen kannatus tippuu mahdollisimman paljon niin hyvä.
Työttömien kurssitukset, vanhusten hoito ja lastenhoito. Kaikissa yhdistävänä tekijänä kokkareiden kavereita yritysten johdossa.
Toiset asiat mitkä ihmetyttää. Miksi se omistus piti saada salatuksi? Miksi suomessa on 20 talousrikostutkijaa kun ruotsissa on 200? Mutta olihan se kiva kun saatiin nordea. Kunnes se kaatuu veronmaksajien syliin.
Ja vanhusten ja vammaisten kaltoinkohtelu jatkuu. Go Kokkareet!