Dokumentti 60-luvun Lontoosta: kaikki naiset hoikkia!
Miten silloin ei ollut ylipainoa? Hoikkia sääriä minihameissa ja muutenkin kauniita naisia kaikkialla. Nykyään taas olemme ylipainoisia, miehetkin. Mitä on tapahtunut!
Kommentit (57)
Dokumentti siis Areenassa: My generation - Michael Caine
Ap
Oletko lapsi, vai etkö oikeasti tiedä, miten asiat ovat muuttuneet noista ajoista? Etkö oikeasti keksi, mitkä asiat selittäisivät ilmiön?
En siis dissaa ylipainoisia, itselläkin sitä on. Enemmän vaan kiinnostaa, missä vaiheessa aloimme lihota.
Ap
Ruoan yltäkylläisyys ei ollut mikään itsestäänselvyys vielä 60-luvulla Euroopassa.
Vierailija kirjoitti:
Oletko lapsi, vai etkö oikeasti tiedä, miten asiat ovat muuttuneet noista ajoista? Etkö oikeasti keksi, mitkä asiat selittäisivät ilmiön?
Olen aikuinen. Kerro, jos tiedät vastauksen.
Ap
Yhteiskunta muuttunut maataloustyöstä yhä istuvampaan työhön. Autoilu lisääntynyt, toisaalta myös työmatkat. Ruokatavat. Ennen herkkuja oli vain pyhinä. Nykyään arkea ja juhlaa vaikeampi erottaa. Välipalat, limsat ja karkit....Annoskoot ovat kasvaneet jo omasta lapsuudesta, en muista megapusseja.
Niin ja nyt syödään siis paskaa ruokaa. Kemikaalit jne.
PLUS: Tuohon aikaan se ruoka piti pääsääntöisesti vielä itse valmistaa. Kuka sitä jaksaisi koko ajan syödä jos ensin pitäisi huhkia tunti tai kaksi?
Good point. Kehopositiivisuuden ja naisten elopainon positiivinen korrelaatio ja kausaliteeti todistettu.
Kyllä pullukoitakin oli, mutta harvemmassa toki. Maaseudulla varmaan enemmän, kun siellä oli ruokaakin helpompi saada.
Elämä oli aika niukkaa ja ruokaa ei mitenkään yllin kyllin ollut. Opiskelijoilla oli todella köyhää kylmässä kimppakämpässä ilman mukavuuksia, jollei sattunut olemaan rikkaan perheen kersa.
Mikäköhän oli sen sarjan nimi, missä brittiperhe eli syömällä eri vuosikymmenten mukaisesti aina viikon kerrallaan? Siitä ainakin näki kuinka tarjonta ja ruoan määrä lisääntynyt vuosikymmenten aikana. Selittää myös hyvin, miksi ihmiset hoikempia 60-luvulla
En ollut parikymppisenä hoikimmillanikaan noin hoikka. En vaikka söin hyvin kohtuudella ja urheilin. Liekö ruumiinrakennekin muuttunut tuosta, ei meistä enää noin hoikiksi olisi, vaikka laihtuisimme.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Oletko lapsi, vai etkö oikeasti tiedä, miten asiat ovat muuttuneet noista ajoista? Etkö oikeasti keksi, mitkä asiat selittäisivät ilmiön?
Nykyäänhän selityksenä tarjotaan ajan puutetta, stressiä, yksilöllistä aineenvaihduntaa ym... Jos nämä olisivat selitykset, niin ongelma olisi näkynyt tuolloinkin.
Ohis
Tuohon aikaan ei ollut älypuhelimia ja televisiossakin vain kaksi kanavaa BBC ja ITV. Ruutu, nykyisin ruudut passivoi ja lihottaa.
Vierailija kirjoitti:
Good point. Kehopositiivisuuden ja naisten elopainon positiivinen korrelaatio ja kausaliteeti todistettu.
Totta kai, mikä tässä nyt hämmästyttää? Jos ei ole tarpeeksi ruokaa, ruoka ei ole ravintoköyhää höttöä, työ ei ole sisällä istumista, ei ole lihavia. Jos ei ole lihavia, heitä ei kiusata lihavuuden vuoksi. Jos on lihavia ja heitä kiusataan, on syytä kampanjoida kiusaamista vastaan.
kilpirauhaset kunnossa, sekä ferritiini.
hormoonit oli myös erilaisia tuohon aikaan.
Ihan sama efekti jos katsot jotain uutispätkää nykyajan esim. Intiasta, Pakistanista ym. jossa sadat ihmiset vyöryy pitkin katuja eikä joukossa ole yhtään ylipainoisia, kaikki ovat suorastaan laihoja.
Ja sit taas Suomessa uutisfilmit 70-luvulle asti, kaikki laihoja.
Ja syy: elintason nousu, ei sen kummempaa.
Roskaruoka ja sokerin valtava määrä. Ja kun jatkuvasti napostellaan jotain.
Mutta ku eihän laiskuus (ei jaksa tehdä itse terveellistä ruokaa alusta) ja yltäkylläisyydessä eläminen ole monen mielestä syitä nykyään... Syy on ihmisten ulkopuolella, jossain ulottumattomissa. Ei voi ite mitään. Pakko syödä se jättipussi, nyyh.
Ohjelmaa katsomatta veikkaan, että siinä on otoksia oman aikansa trendipaikoista ja -ihmisistä. Vastaavassa dokumentissa nykyajasta ihmiset olisivat myös hoikkia.
Ylipaino on ylivoimaa!