Avioliitto ja kaksi eri asuntoa, onko kellään
Ollut tälläistä samanlaista koskaan?
Ollaan siis naimisissa, toisella meistä on lapsia enemmän ja toisella yksi.
Mies jolla on yksi lapsi, asuu jokatoisen viikon satojen kilometrien päässä, koska ei halua hylätä lastaan ja meillä kummallakin on yhteishuoltajuudet omista lapsistamme.
Onneksi olemme jo tottuneet olemaan yksin lasten kanssa, ja kestämme tätä erillään asumista.
On hienoa että mies huolehtii edelleen lapsestaan, mutta kyllä sitä toivoisi jotakin ratkasua tähän, että voisimme asua yhdessä kokoaikaisesti.
Kumpikaan meistä ei kuitenkaan halua riistää lapsilta heidän toisia vanhempia, joten ei olla haettu yksinhuoltajuutta itsellemme.
Tiedän että nyt ei oikeen asialle voi tehdä mitään ja pakko elää tällätavalla siihen asti, että jotakin muuttuu, mutta ikävä on omaa rakasta.
Matkakin on pitkä ja tänään meinasi häneltä lähteä auto käsistä kun sohjoa on niin paljon. Kun mitään ei sattuisi näillä matkoilla...
Kommentit (4)
Täällä yksi aviopari, jotka asuvat eri asunnoissa. Lapsia ei tosin ole. Tämä on meille erinomainen ratkaisu, olemme viikonloput ja lomat yhdessä, ja työviikot omillamme. Taloudellisesti tämä ei tietenkään ole järkevin ratkaisu, mutta tarvitsemme molemmat myös paljon omaa tilaa ja omaa rauhaa. Toimii meillä.
Kyllä minäkin nautin yksinolemisesta, olen tykännyt aina ja viihdyn yksin kyllä hyvin.
Mutta jos olisi mahdollista, niin ennemmin asuisimme kyllä yhdessä perheenä. Kun on toinen aikuinen jota rakastaa ja tiedämme kuuluvamme yhteen, niin en tahtoisi olla erossa enää päivääkään.
Mutta hän ajattelee lastansa ja ei ole häntä hylkäämässä, ja minulla ei ole taas mahollisuutta muuttaa heidän seudulleen koska minäkään en aio hylätä omia lapsiani ja täällä on työpaikka.
Meidän rapussa asuu aviopari, joilla molemmilla on oma asunto. Ukko on sen verran viinaan menevä, että se saattaa olla järjestelyn takana.
Ei meillä, mutta miehen työkaverilla on. Asuvat ihan vierekkäisissä asunnoissa kerrostalossa.