Miten voi elää ilman seksiä???
Siitä saakka kun aloitin seksielämäni 17-vuotiaana, on pisin tauko 4 viikkoa (eron aikoihin, kun eroprosessi vasta aluillaan ja vielä vähän oltiin ja asuttiin yhdessä).
Lyhyenä sinkkuaikanakin eron jälkeen sai jopa enemmän seksiä, kuin sen pitkän liiton loppuaikoina, kiitos tinderin. Toisaalta se oli tosi energiaa ja aikaa vievää hommata deittiseuraa.
Ajauduin sitten parisuhteeseen, joka ei nyt ilmeisimmin toimi, ja pohdin taas eroa. Kokisin kyllä kumppanin erittäin fyysisesti vetoavana, mutta... moni muu asia meillä nyt vaan ei toimi. (Eikä hän oikein halua enää minua, hällä ei ole niin kovin suuret seksuaaliset tarpeet kai ylipäänsä.)
Eli tämäkin tilanne on tosi repivä, kun itse haluaisin häntä kovasti ja ihan sattuu suunnilleen välillä kun hän vaan kääntää kylkeä.
On meillä silti olltu seksiä n. kerran viikossa, paitsi nyt jo mennyt 1,5 viikkoa ei muuta näy... :( :( :(
Mutta jos nyt eroan kokonaan niin olen miettinyt, olisiko minun oman eheytymiseni eduksi koettaa olla sitten jonkun aikaa ihan kokonaan yksin, ilman edes että yritän hommata jotain deittikumppaneita. Se on kovia kokeneelle ehkä kuitenkin henkisesti haitaksikin.
En vaan tiedä miten sitten pärjää kokonaan ilman toisen läheisyyttä?? Kun se on jo nyt niin vaikeaa? Miten te muut pärjäätte?
Kommentit (25)
No ihan hyvin?Minulla ei ole ikinä ollut aktiivista seksielämää. Ekan kerran harrastin seksiä 20 vuotiaana ja nyt on ollut yli vuoden tauko. Mielummin olen ilman kuin huonon kumppanin kanssa.
Hyvin. Nyt mennyt jo 4 vuotta ilman. Ei se seksi nyt niiin tärkeää ole loppupeleissä.
Pelkään enemmän Jumalaa kuin himojani. Pitää yrittää olla luja mielestä. En halua, että minua käännytetään taivaanporteilta pois.
No kyllähän sitä ilman seksiäkin voi vallan hyvin elää, jos ei muutakaan mahollisuutta ole. Itselläni on ollut useamman vuoden jaksoja, jolloin en ole harrastanut lainkaan seksiä, mikä ei todellakaan ollut toivottu tilanne, mutta en nyt alkanut maksullistakaan miestä etsimään.
Haluatko seksiä vai onko kysymys enemmänkin läheisyydestä ja hyväksytyksi/rakastetuksi tulemisen tunteesta? Seksi voi suhteessa tökkiä monestakin syystä, mutta jos läheisyyttäkin pihdataan niin se ei todellakaan kerro hyvää.
Hyvin olen pärjännyt lähes 10 vuotta ilman seksiä. Pitkiä taukoja on ollut aiemminkin, eikä niissä parisuhteissa ollessakaan seksiä niin paljoa ollut. Kyllä parisuhteen päättymisen jälkeen olisi hyvä olla jonkin aikaa välillä yksinkin, saattaa oppia jotain itsestään ja alkaa tarkastella elämää eri näkökulmasta. Joskus ihmisillä on tapana haalia romanttisia suhteita jotain muuta tarvetta paikatakseen ja yksinolo pelottaa.
Helposti. Ainokaisesta kerrasta on kohta 20 vuotta.
Minä olen hyperseksuaalinen munahaukka, mutta silti pystyn ihan hyvin olemaan vuodenkin ilman.
Vierailija kirjoitti:
Pelkään enemmän Jumalaa kuin himojani. Pitää yrittää olla luja mielestä. En halua, että minua käännytetään taivaanporteilta pois.
Hyvä. Olet Jeesuksen morsian, taivaassa saamme palkintomme.
Kielii jostain lapsuuden traumoista tai muista ongelmista, jos ei ilman pärjää. Kannattaa hakea apua, sillä kyseessä on addiktio. Itse harrastin s*ksiä viimeksi vuosi sitten, eikä edes ole tehnyt mieli missään vaiheessa.
Pitkään ollut ilman, omasta tahdosta. Pidän elämäni simppelinä ja siihen ei valitettavasti nainen sovi. En oikeastaan kaipaa enää seksiä porno riittää hyvin. Elämäni on tosi hyvää ja palkitsevaa.
Vierailija kirjoitti:
Nelikymppisenä alkaa helpottaa.
No ei kyllä ala, siitä nää mun halut vasta alkoi :D
ap
Vierailija kirjoitti:
Minä olen hyperseksuaalinen munahaukka, mutta silti pystyn ihan hyvin olemaan vuodenkin ilman.
Minun ex-mies oli sellainen joka halusi seksiä kerran kahdessa kuukaudessa, mutta tuli kolme kuukautta eron jälkeen ronkumaan minulta kun ei kestä niin kauan ilman. Minä haluaisin joka päivä, mutta pärjään kyllä vaikka vuosia ilman.
Eli se miten usein haluaa ei kerro siitä miten hyvin pärjää ilman.
Vierailija kirjoitti:
Haluatko seksiä vai onko kysymys enemmänkin läheisyydestä ja hyväksytyksi/rakastetuksi tulemisen tunteesta? Seksi voi suhteessa tökkiä monestakin syystä, mutta jos läheisyyttäkin pihdataan niin se ei todellakaan kerro hyvää.
No molempia kyllä...
läheisyyttä ja rakastettuna olemisen tunnetta kaipaan kyllä huutavasti myös. Harmi että olen näköjään suhteessa kiintymystavaltaan välttelevän kanssa.
Mutta kaipaan kyllä ihan fyysisesti siis ihan seksiäkin.
Kivahan se olisi jos nuo saisi molemmat vielä samassa paketissa.
Nykyisessä alkaa olla se tilanne ettei enää saa oikein kumpaakaan :( :( harmi sikäli kun itse tykkäisin siitä toisesta kuitenkin ja haluaisin häntä.
ap
Pakko pärjätä kun ei kelpaa kenellekään.
Erittäin mainiosti. Olen elänyt ilman yhdyntää 16 vuotta, enkä kaipaa siitä mitään. Ei ollut minun juttuni seksi ollenkaan, mutta halusin tulla äidiksi niin sitä nuorempana sitten piti olla jyystettävänä, ja tietysti ihan kokeilumielessäkin piti naida kun siitä niin kohkattiin. Aivan naurettavaa touhua se kuitenkin minusta oli, usein purkahdinkin nauramaan, kun hikinen mies päälläni nyki.
Taidat olla mies, ap?
n47
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pelkään enemmän Jumalaa kuin himojani. Pitää yrittää olla luja mielestä. En halua, että minua käännytetään taivaanporteilta pois.
Hyvä. Olet Jeesuksen morsian, taivaassa saamme palkintomme.
Olen mies.. :)
Itselläni oli seksitön kausi 8 vuotta ja olin silloin 32-40-vuotias. Olin eronnut yksinhuoltaja, enkä halunnut mahdollisesti vaihtuvia miehiä lapseni elämään.
Kun lapsi kasvoi, löysin nykyisen mieheni ja seksi oli kuvioissa taas. Mukavaahan se on.
Nyt miehellä on uusi lääkitys ja ei seiso. Minua ei haittaa tippaakaan. En vaihtaisi miestä, vaikka ei seisoisi koskaan. Mies haluaa Viagraa...apua.
Voi siis olla ilman seksiäkin. Minä ainakin.
Huonosti. 3 vkoa ilman monista eri syistä johtuen... toisaalta joskus ollut parikin v ilman kumppanin puutteessa. Jollain tasolla siihen tottuu. Mutta hirveää on ei siitä pääse mihinkään