VOI JÄRKKY tätä vuokrien nousuvauhtia!!! :( Eikö ole mitään rajaa?
Olen asunut vuosia omistusasunnossa ja vuokralla asuvien tuttavien valitusta kuunneltuani päätin katsoa mitä nykyään pyydetään vuokraa sellaisista asunnoista, joissa olen joskus itsekin ollut vuokralla.
Järkytys oli melkoinen: 500 euron vuokrista ollaan tultu 800 euroon! Ei takuulla kenenkään tulot ole nousseet samassa suhteessa noin lyhyessä ajassa. Inflaatiokaan ei selitä, koska se on ollut jo tosi pitkään melkein nollassa. Kyseessä ei siis todellakaan edes ole mikään kasvukeskus. Niissä nousu lienee vielä hurjempaa ja vuokra on ainakin tuplat.
Kyllä nyt vuokralaista viedään ja vuokralainen vikisee. :( Onneksi itse älysin ostaa ajoissa oman - niidenkin hinnat ovat nousseet.
Kommentit (11)
Jaa tulit tänne sitten v...............
Lopeta jo tuo vouhottaminen!
Minä olen asunut vuokralla kohta kuusi vuotta, ja vuokra ei ole kolmeen vuoteen noussut yhtään.
Muutenkin alkaa tympiä nämä sun ikuiset jankutukset. Olet yhtä paha kuin Ikis.
Vastikkeet on nousseet nopeammin kuin vuokrat! Vielä 3 vuotta sitten esim. jätemaksu oli 32% pienempi kuin nyt.
Köyhällä ei oo varaa asua vuokralla 😘. Onneks meillä on niin ei tarvii ottaa mitään omistusasuntoa remontteineen jne ristikseen. Haluan vain helppoa asumista ja vuokralla asuminen on sitä.
Joka päivä näitä samoja aloituksia
Mulla nousi vuokra vuoden alusta 2,70 e. Kestän sen juuri ja juuri. Viime vuonna ei noussut yhtään.
Olisit ap edes vähemmän tunnistettava.
Vierailija kirjoitti:
Olisit ap edes vähemmän tunnistettava.
Miten tuosta nyt ketään voi tunnistaa?
Aika moni on joskus asunut vuokralla ja nykyään asuu omistusasunnossa ja tuttavat/ystävät asuu vuokralla.
No on ne vuokrat nousseet. Ite muutettiin vuonna 2011 edelliseen asuntoon jossa asuttiin 7 vuotta. Siinä ajassa vuokra nousi 860 eurosta 1080 euroon.
Sitten saatiin tarpeeksemme ja muutettiin huomattavasti isompaan asuntoon vuokralle ja vuokra sama kuin tuossa pienemmässä. Nyt kuulin että taas oli vuodenvaihteen jälkeen siinä asunnossa vuokra noussut 30 eurolla.
14 vuotta sitten muutin ekaa kertaa vuokralle ja silloin maksoin vuokraa tasan 500 euroa kaksiosta. Kävin uteliaisuudesta katsomassa niin nyt oli siellä vuokra 734 euroa.
Kaverin talonmyymisprosessia seuranneena ei harmita yhtään vuokralla asuminen