Onko ylipainoisilla lievemmät vaihdevuosioireet, kokemuksia?
Ystäväni kertoi lihavuuden vaikuttavan vaihdevuosioireisiin lieventävästi ja itse nyt menopaussin kynnyksellä mielelläni kuuntelisin teidän kokemuksianne asiasta. Kiitos jo etukäteen :)
Kommentit (4)
Ei pidä paikkaansa ainakaan äitini kohdalla, vaihdevuosioireita on joka lähtöön.
Luulisin, että se on enemmän oma suhtautuminen. Onko rento ja ei tarkkaile koko ajan itseään.
Olen vähän pulska -- BMI 26 ja on ollut yöhikoilua, kuukautisetikin ovat epäsäännöllistyneet hankaliksi. Olen 54-vuotias.
Näitä ihan samoja on tosi hoikilla ystävillänikin.
Mutta varmaan oikeilla jäljillä olet siksi, että rasvakudos pitää estrogeenin tuotantoa yllä. Kunnon ylipaino kuitenkin sekoittaa pakan kuin pakan.
Vierailija kirjoitti:
Yleisesti en osaa sanoa mitään, mutta minä olen pulska melkein 55-vuotias, eikä vaihdevuosista ole vielä merkkiäkään.
Ei merkkiäkään?
Eli kuukautiset tulevat tasan kuukauden välein, ovat täysin samanlaiset vuodoltaan ja kestoltaan kuin aina ennenkin?
En oikein usko näin tapahtuvan muuten kuin porvoolaisilla naisilla.
Yleisesti en osaa sanoa mitään, mutta minä olen pulska melkein 55-vuotias, eikä vaihdevuosista ole vielä merkkiäkään.