Onko kellään Hollies-merkkistä untuvatakkia? Haiseeko se?
Tilaamani takki haisee nyt uutena tosi pahalle. Koko pieni yksiö haisee sille. Siksi mietin että pitäiskö koko takki palauttaa. Muuten kyllä kiva malli mutta tuo haju. Itse sitä ei voi pestäkään, vaan on kemiallinen pesu. Onko teidän takeista haju lähtenyt ajan myötä? Toisaalta harmittaa palauttaakin, koska takki on harvinaisen kivan näköinen. Yleensä untuvatakit on minusta tosi rumia. En tiedä mitä tekisi.
Kommentit (11)
Onko se kiinalainen?
Ne höyhenet on nypitty mädäntyneistä linnunraadoista.
Vierailija kirjoitti:
Onko se kiinalainen?
Ne höyhenet on nypitty mädäntyneistä linnunraadoista.
Uskoisin takin olevan Luxenbourgilaisen.
Hollies merkki on ruotsalainen ja untuvasta on joku "pure down" lappu mukana eli sen pitäisi kai olla lähes pelkkää untuvaa, ei edes höyhentä. Takki vaikuttaa muuten laadukkaalta ja on tuulenpitäväkin. Alkuperäinen hintakin on 450e. -ap
Mulla ei ole koskaan aiemmin ollut untuvatakkia, että en tiedä haiseeko ne kaikki sitten uutena. En oo huomannut kyllä muiden takkien ainakaan koskaan päällä tai naulakossa haisseen. -ap
Laita takkiin runsaasti parfyymiä.
Eikös muutama kuukausi sitten kohistu kun "merkkitakit" olikin väärennöksiä ja täytetty niiden untuvien lisäksi mädillä raadon palasilla?
En oo siis tilannut tuota takkia Kiinasta, vaan Ruotsista. -ap
Vierailija kirjoitti:
En oo siis tilannut tuota takkia Kiinasta, vaan Ruotsista. -ap
Missäpä arvelet että takkisi on valmistettu?
No mistä maasta luulet niiden höyhenien päätyneen Luxemburgiin?
Pitkin maailmaa on myyty esimerkiksi merkki golfkäsineitä
ja nahkaosat hienoa pehmeää nahkaa.
Nahka oli peräisin kiinalaisista kissoista joista kiireen vuoksi
nyljettiin nahat kissan vielä eläessä.
"No mistä maasta luulet niiden höyhenien päätyneen Luxemburgiin?"
Sieltä mistä halvimmalla saa, eli kiinasta.
Voisitko kokeilla vaihtaa untuvat hajuttomiin?