Kokemukset kymppiluokasta! Hyvät & huonot
Millaista opiskelu on? Suoritetaanko koko 9-luokka uusiksi vai vain osittain? Paraniko arvosanat, aukeniko jatko-opintojen ovet paremmin?
Kommentit (6)
Hyvä paikka heikolle ainekselle. Viimeinen oljenkorsi.
Tässä kaupungissa aika ma_mu voittoinen tuo luokka (aikuisiakin joukossa), joten lapsella on vaara joutua huonoon seuraan. En sano ilkeilläkseni, mutta minusta parempi vaihtoehto on tuplata ysiluokka.
Keskiarvo nousi lähes kahdeksasta yhdeksään. Pääsi kymppiluokan jälkeen opiskelemaan unelma-alaansa, joten kannatti käydä korottamassa.
Niin ja opiskelu oli kertausta ja tenttejä. Keskityttiin olennaiseen. Opetus oli tiivistä, yksilöllistä ja tasokasta ja oppilaat motivoituneita. Kannustettiin jaksamaan tentteihin lukemista ja saavutettuja tuloksia juhlittiin, erona 9. luokkaan. Opiskeltiin ihan oikeasti kukin kykyjensä mukaan.
4.
Nostin keskiarvoa melkein numerolla.
*******