G: Millainen on parisuhteesi tila tällä hetkellä?
Tässä kysymykset:
Kauanko olette olleet yhdessä?
Sukupuolet, iät?
Millaisessa suhteessa olette?
Onko teillä lapsia? Iät?
Mistä riitelette usein tai enimmäkseen?
Mitkä ovat parisuhteenne voimavarat ja/tai syyt pysyä yhdessä?
Mitä olet oppinut tämän prisuhteen myötä itsestäsi?
Entä muista ihmisistä tai elämästä?
Uskotko, että suhde tulee kestämään, ja haluatko sitä?
Kommentit (10)
Luulevatko jotkut facebookissa, että on kiinnostunut niistä, jos on kiinnostunut niiden jutuista?
Keskinkertainen kirjoitti:
Tässä kysymykset:
Kauanko olette olleet yhdessä? - 14 vuotta
Sukupuolet, iät? - N41 ja M48Millaisessa suhteessa olette? - Avioliitto
Onko teillä lapsia? Iät? - EiMistä riitelette usein tai enimmäkseen? - Tavaroiden kertymisestä kotiin
Mitkä ovat parisuhteenne voimavarat ja/tai syyt pysyä yhdessä? - Paineeton ja helppo yhdessäolo, tuki haastavissa tilanteissaMitä olet oppinut tämän prisuhteen myötä itsestäsi? - Tarvitsen paljon välittämistä ja hellyttä, joita saan nyt
Entä muista ihmisistä tai elämästä? - Hyvä parisuhde on yllättävänkin keskeinen onnellisuuden lähdeUskotko, että suhde tulee kestämään, ja haluatko sitä? - Kestää lopppuelämän, molempien halusta
- Yhdessä 6 v
- N25, M26
- avioliitossa
- 2 lasta - 2 v ja 4 v
- Eniten riitaa syntyy aikatauluista (miehen työn ja perheajan yhteensovitus) tai niiden toteutumisesta. Yleensä arki sujuu, mutta joskus syntyy väärinkäsityksiä ym., jotka turhauttavat ja aiheuttavat riitaa.
- Voimavarat ja syyt pysyä yhdessä: rakkaus, ystävyys, yhteiset unelmat ja tavoitteet
- Itsetuntemus on lisääntynyt huimasti (varmasti liittyy ikäänkin kun teini-iässä tavattu). Toisen ihmisen kanssa on oppinut peilaamaan paljon omia ajatuksia ja arvoja sekä niiden taustoja. Olen oppinut esim. riitelemään rakentavammin eikä erimielisyyksien selvittely tarkoita toisen pakottamista puolellesi. Samoin tietysti äidiksi tuleminen parisuhteen myötä on opettanut paljon, en ajattele läheskään yhtä mustavalkoisesti (vaikka luulin olevani super avarakatseinen) kuin suhteen alussa.
- Elämä ei ole niin mustavalkoista ja ymmärrän paremmin muiden ihmisten mielipiteitä
- Uskon, että suhde tulee kestämään ja haluan, että kestää.
Minusta meillä on mukava olla yhdessä. Yhdessä olemme olleet 35 vuotta ja nyt asumme kahdestaan, kun lapset ovat muuttaneet pois kotoa. Me ei riidellä, mutta joskus puhutaan hampaita kiristellen, lähinnä silloin, kun joku asia väsyttää. Minua hiertää eniten se, että kaikki kotityöt ovat päätyneet minun tehtäväksi. Meillä on sotkuista, kun en jaksa koko ajan siivota. Miehellä tavarat jää siihen, missä ne kösistä ovat tippuneet. Vaikea kuvitella, että eroaisimme.
Ei pysty miettimään noin syvällisiä nyt. Joinaki päivinä pysytään yhdessä rakkauden ja himon takia, joinakin tottumuksesta, joskus lasten takia, joskus vaan sisun takia kun periksikään ei voi antaa. Tänä aamuna oli ihana herätä toisen vierestä, huomenna voi taas ärsyttää. Mikä tämä tällainen tila nyt sitten on, määrittele sinä. Tällä tyylillä menty jo melkein kakskymmentä vuotta.
Olemme olleet yhdessä 8 vuotta
N ja M, molemmat 34v.
Avioliitossa 5 vuotta.
Meillä asuu minun 13v, 11v ja 9v sekä lisäksi yhteinen 3v ja toinen tulossa.
Riitoja tulee muutamasti vuodessa enkmmäkseen väsymyspiikin aikana ajankäytöstä; toisen työ haukkaa ison palan arjen tunneista. Asioita käsitellään kuitenkin pääsääntöisesti asioina, ja vältetään henkilökohtaisuuksiin menoa.
Parisuhteen voimavara on, että se on molempien aikuisten voimavara ja lepopaikka muun paineen keskellä. Siitä on rakentunut kivijalkamme, ja molemmilla on halu varmistaa toisen hyvinvointi pienin ja jatkuvin elein.
Lapsia emme myöskään koe taakkana, vaan rikkautena ja tärkeänä asiana, vaikka monilapsisuus aiheuttaakin ulkopuolisissa usein kauhistelua.
Tässä parisuhteessa olen oppinut olemaan itselleni ja muille armollisempi, sekä uskomaan, että olen rakastamisen arvoinen virheellisenäkin.
Olen myös oppinut näkemään kauneutta elämän raadollisuuden keskellä, ja ymmärtämään (tai hyväksymään) eroja ihmisten kokemusten välillä niin seksuaalisuudessa, kuin tunne-elämässä.
Uskon, että suhde tulee kestämään, koska molemmilla on niin selkeä halu elää yhdessä, ja vaikeistakin asioista puhutaan. Molemmat myös kokevat toisen korvaamattomana ja yhteensopivana kumppanina toiselleen.
Parisuhteeni on perseestä eikä tule kestämään.
Se on elämäni suurin pettymys.
Vierailija kirjoitti:
Parisuhteeni on perseestä eikä tule kestämään.
Se on elämäni suurin pettymys.
Miksi? Mitä asioita toivoit tai odotit siitä, ja miten se ei täyttänyt odotuksiasi?
-uskon ja haluan että tulee kestämään.