Uusi naisystävä ei anna minun katsoa pornoa
Olen aloittanut kuukausi sitten parisuhteen uuden naisen kanssa. Tätä ennen tapailimme muutaman kuukauden. Nainen on oikein mukava ja viehättävä, mutta kuten otsikossa lukee: naisystäväni ei hyväksy pornolle runkkaamista. Hän pitää sitä pettämisenä, jos kiihotun muista naisista ja runkkaan heille.
Keskustelimme asiasta ja kerroin, että sinkkuna ollessani runkkasin lähes päivittäin. Se ei hänelle ollut ongelma, mutta hänen mielestään porno ei kuulu parisuhteeseen. Hän antoi vaihtoehdot: joko lopetan kokonaan pornon katsomisen tai hän haluaa erota. En ole nyt runkannut läheskään niin usein kuin sinkkuna, koska saan seksiä lähes päivittäin uudelta naiseltani. Mutta kuten kaikissa suhteissa, uskon että meilläkin alkuhuuman jälkeen seksi vähenee, jolloin mielelläni katsoisin enemmän pornoa.
Nainen vertasi pornon katselua seksiin toisen henkilön kanssa ja kysyi olisiko minulle ok, jos hän panisi vierasta miestä. No ei tietenkään olisi, mutta kyllä hän pornoa saa katsoa. Mielestäni ne ovat täysin eri asia, eikä porno liity oikeaan seksiin mitenkään. Mitä mieltä te olette? Jättäisittekö itse pornon takia uuden naisen, johon olette jo melkein rakastumassa?
Kommentit (24)
Nainen kiertoon vain, kun suhde on noin tuore vielä. Jos asiasta ei voi edes keskustella ja asenne on valmiiksi noin jyrkkä, odotettavissa ei ole kuin kitkaa seksin saralla. Lopulta tuo nainen lyö luukkunsa kiinni, mutta haluaa silti kontrolloida sinun seksuaalista käytöstästi. Pornon katsomisen ja jonkun muun kanssa harjoitetun seksin rinnastaminen on naiivia, ajattelematonta ja... mitä vielä.
Toinen vaihtoehto on, että hän suostuu kompromissiin. Ei tosin kertomasi perusteella vaikuta kovin todennäköiseltä.
Selvitä syy naisesi pornovihalle ja käsitelkää asia yhdessä. Onko naisellasi itsetunto-ongelmia? Tai onko hän aikaisemmin seurustellut pornoaddiktin kanssa, jonka takia mielipide pornosta on noin negatiivinen? Voit kokeilla näyttää naisellesi pornoa, jospa hän innostuisi itsekin katselemaan sitä.
En lähtisi kauheasti terapiseeraamaan ihmistä, joka on noin jyrkkä jo lähtökohtaisesti. Enkä usko, että jonkin itsetunto-ongelman ehdotteleminen johtaa mihinkään muuhun kuin entistä jyrkempään torjuntaan. Sen voin jotenkin ymmärtää, että aikaisempi kokemus pornoriippuvaisesta miehestä nostattaa kovan torjunnan. Arvelen toki, että jokainen tulee parisuhteeseen keskeneräisenä. Jos osapuolet eivät pysty muuttamaan itseään ja asenteitaan niin, että suhde toimii, niin sitten se kariutuu. Jonkinlaisia kipupisteitä ja kiviä kengässä jokainen joutuu sietämään. Romantiikan höperryttämille naisille tämä tuntuu olevan ihan mahdoton asia käsitettäväksi. (Suokaa anteeksi, olen jossain määrin misogynisti. Yritän kuitenkin pysyä asiallisuuden rajoissa.)
On viisautta vältellä keskusteluasetelmia, joissa vaihtoehtoina ovat "hyväksyt kaiken mitä sanon" ja "suhde päättyy nyt". Se pakkaa johtamaan siihen vähemmän toivottavaan tulokseen. Sen sijaan on kohtuullista odottaa, että sekä itse että se toinen osapuoli kypsyy johonkin toimivaan ratkaisuun tai kompromissiin tilanteeseen nähden kohtuullisessa ajassa. Seksuaalisuus on vaikea asia. Jos jo suhteen alussa jokin asia tuottaa ratkaisemattoman ongelman, ei varmaankaan kannata rynnätä jatkamaan suhdetta suin päin. Tietenkin on kohtuullista antaa aikaa, mutta jos suhde on kestänyt muutaman kuukauden, niin mikä sitten on kohtuullista odottelua? Sen kai tässä tapauksessa tietää vain AP.
En usko. Ei kukaan voi kieltää toista runkkaamasta.
Itse toki toivon, että rakkaani valitsee mieluummin seksin kanssani kuin oman käden, mutta minä olenkin erittäin seksuaalinen ja haluaisin joka päivä, eli sitä pelkoa hänellä ei koskaan ole, ettei "saisi" ja siksi joutuisi runkkaamaan.
Kumpikin harrastaa sooloseksiä jos haluaa ja huvittaa. Pornolla tai ilman.
Minkä takia on pakko katsoa pornoa, jos tyttöystävä ei siitä pidä. MIkä ongelma ei mikään, jos seksiä saa riittävästi. Vaikka olen mies niin ymmärrä tilanteen täysin. Meillä on eniten katsottu silloin kuin katsottu yhdessä pornoa. Olen toki sitä silloin tällöin yksinääkin katsellut ja vaimo sen tietää, mutta olen silti aina ajoittanut sen niin, että vaimon kanssa seksiä harrastaessa on täydet pussit ja himot päällä. Varonut tyhjentämästä pusseja väärään aikaan. Olen halunnut kiihkoni näkyvän syystä, että vaimoni kiihottuminen on kumminkin minun kiihkostani kiinni. Kun koko ikä oltu yhdessä, niin joskus jäänyt pornoon jumiin ja se on myös heijastunut väkisin laimeampaan seksiin vaimon kanssa. Se valitettavasti näkyy ja tuntuu heti.
Siksi parasta mitä voit itsellesi tehdä, on lopettaa pornon katseleminen yksistään. Jos tyttöystäväsi siitä joskus kiinnostuu niin hyvä. Mutta neuvoni vanhempa valtionmiehenä on, että osoita kiihkosi tyttösystävällesi, se maksaa itsensä takaisin. Meilläkin olen saanut seksiä vähintään kerran viikossa koko ikäni. Se että seksihalut vaimoilla muka laantuisi alkukiihkon jälkeen ei pidä paikkansa, jos hoidat asian oikein. Sinä päätät saatko pidettyä tyttöystävän tai vaimon kiimassa vaiko et. Marjanpoimijat vaihtaa vaimoja, kun keinot loppuu.
Vierailija kirjoitti:
Minkä takia on pakko katsoa pornoa, jos tyttöystävä ei siitä pidä. MIkä ongelma ei mikään, jos seksiä saa riittävästi. Vaikka olen mies niin ymmärrä tilanteen täysin. Meillä on eniten katsottu silloin kuin katsottu yhdessä pornoa. Olen toki sitä silloin tällöin yksinääkin katsellut ja vaimo sen tietää, mutta olen silti aina ajoittanut sen niin, että vaimon kanssa seksiä harrastaessa on täydet pussit ja himot päällä. Varonut tyhjentämästä pusseja väärään aikaan. Olen halunnut kiihkoni näkyvän syystä, että vaimoni kiihottuminen on kumminkin minun kiihkostani kiinni. Kun koko ikä oltu yhdessä, niin joskus jäänyt pornoon jumiin ja se on myös heijastunut väkisin laimeampaan seksiin vaimon kanssa. Se valitettavasti näkyy ja tuntuu heti.
Siksi parasta mitä voit itsellesi tehdä, on lopettaa pornon katseleminen yksistään. Jos tyttöystäväsi siitä joskus kiinnostuu niin hyvä. Mutta neuvoni vanhempa valtionmiehenä on, että osoita kiihkosi tyttösystävällesi, se maksaa itsensä takaisin. Meilläkin olen saanut seksiä vähintään kerran viikossa koko ikäni. Se että seksihalut vaimoilla muka laantuisi alkukiihkon jälkeen ei pidä paikkansa, jos hoidat asian oikein. Sinä päätät saatko pidettyä tyttöystävän tai vaimon kiimassa vaiko et. Marjanpoimijat vaihtaa vaimoja, kun keinot loppuu.
Todella huonoja neuvoja. Vanha pappa kasaa vastuun parisuhteen onnistumisesta vain miehen niskaan ja nainen on kuin pikkulapsi vailla vastuuta.
Molemmilla osapuolilla on vastuu toimia siten, että suhde on tyydyttävä.
Miksi sitä on pakko katsoa? Eikö oikea akti kiinnosta? Sitä, että toinen on siitä riippuvainen ei tarvitse hyväksyä.
Eli olet jo pornoriippuvainen?
Koita päästä irti siitä jos haluat säilyttää suhteesi.
Jos hän haluaa rajoittaa jo tuossa asiassa elämääsi, tulee olemaan jatko vielä hankalaa.
Itse, jos olisin tuossa tilanteessa, en jatkaisi seurustelua.
Seksuaalisuuden toteuttamiseen kuuluu monenlaisia asioita, jotka pitää sallia kumppanille.
Vahvat mielipiteet pelkästään seksin saralla, helposti nousevat myöhemmin mustasukkaisuuden tai muun ongelman muodossa ja tämän takia suosittelen löytämään kumppanin jonka kanssa menee paremmin.
Seksuaalisuus on tärkeä osa elämää, ja on hyvä että kumppani ymmärtää sen.
Ymmärtäisin kommentin, jos teillä olisi pitkä yhteinen menneisyys ja eläisitte seksittömässä suhteessa ja syy olisi puoleltasi kieltäytymiset sekstistä. Ja keskustelun aloitus siihen miten seksielämää voidaan parantaa.
Vaikka muuten on kiva, tee hyvät ratkaisut. Oletko valmis elämään hankalaa elämää jatkossa. Minä en uutta suhdetta lähtisi enää noin perustamaan.
Nuorissa miehissä taitaa enemmänkin olla pornoriippuvaisia, keksitään kaikkia selityksiä kuten tupakanpolttajat ja juopot. Ei ihme, että meillä on syntyvyys romahtanut. Mielummin vedetään käteen kuin naidaan tyttöystävää. Ihme homma. Olen aina ollut pornon puolesta, mutta ilmeisesti senkin netissä näyttäminen pitäisi kieltää aivoja saastuttavana. Eikä ihme, ettei nuorilla miehillä enää seiso naisen kanssa. Tiedän ihan tasan tarkkaan miten pornon liikakatselu vaikuttaa seksiin oman naisen kanssa. Impotentteja tulee helpomminkin.
Vierailija kirjoitti:
Molemmilla osapuolilla on vastuu toimia siten, että suhde on tyydyttävä.
Juuri näin.
Vierailija kirjoitti:
Kun koko ikä oltu yhdessä, niin joskus jäänyt pornoon jumiin ja se on myös heijastunut väkisin laimeampaan seksiin vaimon kanssa. Se valitettavasti näkyy ja tuntuu heti.
En sanoisi noin. Itselläni halut vähenee, jos vaimo ei tee alotteita ja en katsele mitään muualta.
Mutta osalla tietysti toimii toisin päin?
Eli olemme yksilöitä, se että toisiin seksuaalisen materiaalin katselu vähentää seksiä, ei toimi kaikilla.
Tottakait, pitää tuntea itsensä.
Hyvähän se ois nussia emännältä taju kankaalle joka ilta jos on saanti päällä aloittajalla.
Vähemmän tulee hakattua hanskaan.
Mutta ei toiselta voi runkkaamista kieltää.
En ymmärrä, mikä näissä pornofilmeissä on ongelma. Itse annan miehen katsoa pornoa ja välillä katsellaan yhdessäkin. Miehellä on välillä hankalaa laueta, kun on kuulemma ylitarjontaa, niin siinä sitten painelee samalla minua ja katselee pornoa. Itsekin kiihotun siitä valtavasti.
Eikös ne ole tutkimuksien mukaan päätyneet tulokseen, että jo pelkkien rintojen (kuvien) katseleminen päivittäin on hyväksi miehen terveydelle? Itse ainakin tykkään katsella pornoa, enkä koe pettäväni naistani. Mites tämä palomieskalenterit, yms. joita kuulemma jokaisella tiedostavalla naisella tulee olla? Vaikka ei oma sormi hameen alle lipsahtaisikaan, niin kyllähän noistakin jotain mielihyvää irtoaa naisille? Pettääkö siinäkin nainen miestään, vaikka ei ihan isoon O:hon asti touhu veisikään?
No jos suhde on kunnossa ja toinen antaa kunnolla niin en itse oo nähny tarpeelliseksi kattella pornoa. Melkein sanoisin että joku on vikana suhteessa jos tarvii silti vielä pornoa kattoa.
Eli koittaisin asiaan niin lähestyä et aina kun tekee mieli niin sanoo toiselle ihan äänneen sen, jos toinen alkaa sanomaan että ei pysty niin paljon niin sit kannattaa miettiä vaihtoehtoja ja toki jos toinen ei kiihota tarpeeksi niin että on pakko kattoa pornoa niin sit miettisin kyllä vakavasti.
Ja tosiaan itsellä edellisessä suhteessa nainen oli se kuka katso väliillä pornoa kiihotuksesti (yhdessä), ja se toimi hyvin vaikka itte en kauheesti kerinny katsomaan kun kyseessä kuitenkin lämmittelyä.
Ongelma tuossa pornon katsomisessa on siinä, että ärsykkeet ovat visuaalisia. Kauniita naisia ja kiihoittavia lähikuvia aktista. Tämä kaikki visuaalisuus kiihoittaa miestä. Mutta annas olla, kun harrastetaan naisen kanssa seksiä. Missä se visuaalisuus on, ei missään. Naama pillussa et näe mitään, naidessa LS:ssä tai nainen päällä et näe mitään, eikä takaapäin naidessakaan voi oikein pelkkään katselemiseen keskittyä, eli missä se visuaalisuus on. Ei missään. Seksissä kiihoittavat ärsykkeen tulee aisteista ja henkisestä yhteydestä. Siksi mielikuvat pornosta eivät yhdisty naidessa. Tiedän kokemuksesta, että jos noita pornosta verkkokalvolle tarttuneita kuvia alkaa seksiä harrastettaessa miettiä katoaa koko fokus ja toiseen reagoiminen, eli tulee seisokkiongelmia. Lisäksi nainen jää vähällä huomiolle, kun miehellä ei ole ollenkaan tuntosarvet koholla lukeakseen naisen reaktiota. Lopputuloksena on huonoa seksiä, jossa kumpikaan ei ole mukana eikä nauti. Seksi on siten hyvin pitkälle henkinen prosessi ja jos siihen ei panosta ei tule lasta eikä skaa.
Vierailija kirjoitti:
Ongelma tuossa pornon katsomisessa on siinä, että ärsykkeet ovat visuaalisia. Kauniita naisia ja kiihoittavia lähikuvia aktista. Tämä kaikki visuaalisuus kiihoittaa miestä. Mutta annas olla, kun harrastetaan naisen kanssa seksiä. Missä se visuaalisuus on, ei missään. Naama pillussa et näe mitään, naidessa LS:ssä tai nainen päällä et näe mitään, eikä takaapäin naidessakaan voi oikein pelkkään katselemiseen keskittyä, eli missä se visuaalisuus on. Ei missään. Seksissä kiihoittavat ärsykkeen tulee aisteista ja henkisestä yhteydestä. Siksi mielikuvat pornosta eivät yhdisty naidessa. Tiedän kokemuksesta, että jos noita pornosta verkkokalvolle tarttuneita kuvia alkaa seksiä harrastettaessa miettiä katoaa koko fokus ja toiseen reagoiminen, eli tulee seisokkiongelmia. Lisäksi nainen jää vähällä huomiolle, kun miehellä ei ole ollenkaan tuntosarvet koholla lukeakseen naisen reaktiota. Lopputuloksena on huonoa seksiä, jossa kumpikaan ei ole mukana eikä nauti. Seksi on siten hyvin pitkälle henkinen prosessi ja jos siihen ei panosta ei tule lasta eikä skaa.
Kyllä minä ainakin pidän vaimoni katselemisesta seksin aikana ja kiihottunut siitä lisää.
Katselen myös pornoa ja runkkailen joskus. Vaimo tietää eikä ole siitä mustasukkainen.
Joskus kun olen ehdotellut seksiä ja vaimo ei itse innostu ,tyydytän itseni sängyssä vaimon vieressä. Välillä vaimo innostuu siinä vaiheessa mukaan.
Mitä mieltä olet itse, pystytkö luopumaan pornosta? Älä lupaa mitään, mitä et pysty pitämään.
Mun mies katsoo pornoa, mutta poistaa sivuhistorian, eikä toitota asiasta mulle. Elu tietynlaista hienotunteisuutta. Toki en koe sitä pettämisenä.