Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sinä joka laihdutit ja pysyt tavoitepainossa:

Vierailija
05.12.2018 |

Mitä muutoksia elämääsi konkreettisesti tuli? Liikunta, ruokavalio, mitä muuta?

Mitä eroa on elämällä ennen ja jälkeen painonpudotuksen?

Olen nyt tavoitepainossani dieetin ja kuntokuuri än jälkeen. Yritän terottaa aivoihini, etten pysy tämän kokoisena jos en pidä yllä elämäntapamuutosta. Käytännössä se on yllättävän vaikea ”ei yksi pulla haittaa” muuttuu usein sadaksi pullaksi.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketään?

Vierailija
2/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen: Lähes pelkkiä eineksiä, pika- ja ravintolaruokaa, alkoholin suurkulutusta, paljon karkkia. Elin lähinnä keskikaljalla ja kaikenlaisella valmiilla suolaisella + makealla. Paino enimmillään 102 kg.

Nykyisin: Syön tavallista kotiruokaa, alkoholia käytän vain silloin tällöin, en päivittäin tai aina edes viikoittain. Herkkuja syön silloin kun tekee mieli, ehkä 3 kertaa viikossa voi joku suklaapatukka tai leivos mennä. Liikuntaa en harrasta enkä kieltäydy mistään ehdottomasti. Paino 63 kg.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän vaikea vastata juuri sinua auttavasti, kun en tiedä sinun suurimpia haasteita... Mutta uskon, että näistä olisi apua:

1. Älä käytä liian mukavia vaatteita. Eli pidä esimerkiksi joustamattomia farkkuja riittävän usein. Verkkarit tai mekko+sukkahousut -> helppo huomaamattaan kerätä kiloja.

2. Vaaka. Käy vaa'alla mieluiten joka päivä, mutta ainakin kahdesti viikossa. Tiedät jo varmaan nyt millä välillä painosi vaihtelee. Kirjoita ylös se suurin sallittu lukema. Esim. jos painosi on välillä 64,8 - 66, 5, niin kirjoita ylös se 66,5 kg. Kirjoita myös ylös ruokalista valmiiksi maksimipainopäivää varten:

JOS paino on 66,5 kg tai enemmän, niin - pääruoaksi lohisalaatti, iltapalaksi puuro... Ihan konkreettinen suunnitelma.

3. Kirjaa liikunta kalenteriin. Vähintään 8000 askelta päivässä ja salille jos vaan pystyt, pari kertaa viikossa on jo ihan jees ja kolmas kerta aina vaan parempi. 

4. Järki päässä kaupassa. 

Vierailija
4/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiemmin söin vaaleaa leipää, pullaa, keksiä, vähärasvaisia kasvirasvalevitteitä ja -juustoja, rasvatonta maitoa. Koko ajan oli nälkä ja tuli mussutettua pitkin päivää ja odotettua viikonloppua että saisi mässätä karkkia ja limua. Pelkkää arkiliikuntaa.

Nykyään syön kaiken täysrasvaisena, pullat ja karkit jätin kokonaan pois eikä niitä ole tehnyt lainkaan mieli kun sokerikoukusta pääsi. 30min hikitreenin teen aamuisin 4-6 päivänä viikossa, alkuun oli hankalaa mutta nykyään kuuluu päivärutiiniin. Paino välillä heittää 2kg alkoholi-pitsamässäilyjen takia mutta palautuu aina 51 kiloon. Aiemmin normipaino oli 70kg (162cm).

Vierailija
5/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiputin 15kg paastolla. Sen jälkeen käytännössä samoin kuin ennenkin eli syön mitä on tarjolla ja mitä huvittaa. Jos paino meinaa nousta niin sitten vaan syön vähän vähemmän parina seuraavana päivänä ja näin painoni on pysynyt jo pari vuotta samana. Ainut vaan että vielä pitäisi laihduttaa toiset 10kg ja minulta ei paino oikein lähde kuin lähes paastolla.

Vierailija
6/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihavuusleikkauksen jälkeen pääsin normaali painoon, joka on pysynyt. Kaikki ruokailutavoissa muuttui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
7/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ainut vaan että vielä pitäisi laihduttaa toiset 10kg ja minulta ei paino oikein lähde kuin lähes paastolla.

Kyllä se lähtee ja tiedät sen itsekin. Kun syöt vähemmän kuin kulutat, paino laskee. Simple as that!

Vierailija
8/8 |
05.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn kaupassa vain kerran viikossa. Ostan aina herkkuja, mutta vain vähän. Niillä on pärjättävä koko viikko. Esim. 1 suklaalevy viikossa. Juomista vähensin alkuun niin että 1-2 kertaa kuussa, myöhemmin sain diagnoosiksi kaksisuuntaisen mielialahäiriön ja lopetin juomisen kokonaan. Ketipinor aiheuttaa käsittämättömän tarpeen syödä jatkuvasti, joten ostan todella paljon vihanneksia. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kahdeksan