Mita mielta mun tyokavereista? Ennen kuin jain ekalle aitiyslomalle, olivat tosi kivoja mua kohtaan, aina kyselivat etta miten raskaus sujuu ym.
Nyt olen uudelleen raskaana eikä kukaan näistä edes onnittele raskaudesta! Olivat muuttuneet tuollaiseksi kylmiksi kun palasin tässä välissä takas töihin.
Kommentit (8)
niin kuin kuuluu varsinkin jos odotit ekaasi. ei ne nyt enään jaksa esittää innostunutta. hei ne on sun TYÖkavereita, ei mitään todellisia ystäviä. En mä ainakaan odottanut töissä mitään huomionosotuksia raskauksistani.
että jos minusta laitettiin liikkeelle joku paha juoru sen jälkeen kun olin jäänyt äitiyslomalle. Esim. mua kävi työkavereita sairaalassa katsomassa, ja vauva sattui juuri sillä hetkellä itkemään tosi paljon. Jos jostain tällaisesta syystä ovat laittaneet juorun liikkeelle ja mua pidetään jotenkin ihan superhuonona äitinä joka ei olisi ansainnut yhtään lasta. Lisäksi olin tosi poikki vauvan ekat kuukaudet kun vauva itki koliikkia ja silloin totesin väsyneenä jollekkin työkaverille että taitaa tämä jäädä viimeiseksi lapseksi.
Eli oisko noista saanut aikaiseksi jonkun juorun nminusta?
kyllä ne varmaan oin susta jotain juoruja laittaneet liikkeelle kun ovathan ne muutenkin outoja ihmisiä...
Se on tosi vakavaa joo jos vauva huutaa sairaalassa tai tuoretta äitiä väsyttää. jessus, mitä luulet. ehkä ne on kylmiä sua kohtaan koska olet vähän hysteerinen tms?
Mähän etsin selitystä sille, miksi työkaverit muuttuivat niin kylmiksi mua kohtaan ym. Ei tuollaista voi oikein mennä kysymäänkään, siitähän vasta hullun maineen saisi jos mä oikeesti olenkin vain kuvitellut kaiken.
kävin tekemässä puolen vuoden pätkän töissä ja jäin äitiyslomalle uudestaan niin nyt suoraan sanottuna ei huvita edes palata enää sinne... pieni porukka naisia...
ärsyttää tuollaiset inisijät.. " minua ei huomoioida tarpeeksi" nyyh, nyyh
en ole sen tyyppinen ihminen.