Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kasvupyrähdys pojalla 11-12v iässä?

Vierailija
16.11.2018 |

Poika täytti alkuviikosta 12v. Eilen pyysi mittaamaan pituutensa, oli 161cm.
Aika tasan vuosi sitten koulun lääkärintarkastuksessa pituus oli 154cm. Pituutta tullut melko runsaasti vuoden aikana, kengän koko kasvanut myös useamman numeron. Viime talvena ostetut 36-37 koon kengät kaikki jääneet pieniksi. Jalan koko nyt 39-40.
Onko meillä ollut nyt se kasvupyrähdys etuajassa? Äänenmurroksesta kuitenkaan ei vielä tietoakaan. Eikös tuo kasvu kiihdy yleensä, kun murkkuikä alkaa ihan tosisaan?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

eipä tuo vielä kasvupyrähdys ole tuossä iässä.

Vierailija
2/6 |
16.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä joskus pojat kasvavat jo 12-vuotiaana, ovat luokkakuvassa muita päätä pidempiä, mutta lopulta jääden lyhyiksi.

Meidän pojilla ensin ääni alkoi madaltumaan, ja sitten lähettiin kasvamaan toden teolla. Ennen tätä kasvoi kuitenkin jalka täyteen mittaansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, voi se ollakkin. Omassa tuttavapiirissä on poika joka 5:n ja 6:n luokan kesällä venähti 140 sentistä 170 senttiin. Kasilla oli sitten 192 pitkä. Joillakin se alkaa jo ala-asteella, osalla vasta lukiossa. Poikien murrosikä on paljon leveämmällä ikävuosissa kuin tyttöjen. Tämä näkyy hyvin esim. oman pojan futisharrastuksessa. Oma poika on hädin 150cm ja vastaan purjehtii jopa 180cm pitkiä poikia, siis samanikäisiä. Koriksessa vielä pidempiäkin. 

Vierailija
4/6 |
16.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun toinen poikani on aina ollut keskimittainen. Rippijuhlissa oli ekat merkit äänenmurroksesta, ja pituutta oli 175, mikä tuli tasaisesti ekasta ikävuodesta alkaen. Lukion ekalla kasvoi eniten. Nyt on 192.

Toinen poika täytti juuri 16, ja vasta nyt on ääni madaltunut. Pituutta on nyt tuo 175. On koko elämänsä ollut veljeään päätä lyhyempi, aina luokan pienin. Pituusennuste oli 178 cm. Mielenkiintoista, mitä tässä vielä tapahtuu.

Vierailija
5/6 |
16.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

poika tosiaan aina ollut tosi pitkä ikäisekseen, varsinkin pienempänä esim oli neuvolassa aina +3 käyrän yläpuolella. Pituusennuste hänellä neuvolassa 198cm ja viime vuonna 5. luokalla se oli 193cm.

Isoveljensä ei kovin pitkäksi kasvanut. Ikää hänellä nyt 19v ja pituus 176cm.

Vierailija
6/6 |
16.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei noista pituusennusteista tiedä.

Tunnen yhden, jonka ennuste oli 174, kasvoi intissä 188 senttiin.

Toisen ennuste 195, mutta tällä hetkellä tuo 18-vuotias on 176, tuskin enää niin paljoa kasvaa, kun on jo pari vuotta ollut tuon pituinen.