Kysy kirurgilta!
Kommentit (14)
En ole hoitajille vittumainen, liiankin pitkä pinna (joskus olisi aihettakin hermostua).
En ole gynekologi, en osaa ottaa kantaa vagina-asioihin. Suosittelisin tosin ensin aktiivista lantionlihaspohjan jumppaa, kuulia jne.
Tarkentaisitko olkaluuta, siis suprakondylaarinen murtuma lapsella vai?
On kertaalleen leikattu, mutta uusiutuivat.
Kahdella K-piikillä hoidettu. Ihminen ei ymmärrä nojaamisen ym. riskiä kädelle. Jatkuvasta liikkumisesta johtuen k-piikit alkaneet työntyä ulospäin, jopa 6cm päähän ihosta. Sairaalasta eivät ota kantaa ja me omaiset emme tiedä mitä tehdä. Kättä on sidottu vartalon viereen ym. mutta ei apua.
Eiköhän ne voisi hoitaa slingoilla, siis hirttämällä. Poliklininen toimenpide.
Maanantaina ainakin tk:een ja röntgenkuva. Jos noinkin paljon liukuneet ulos ja immobilisaatiokin puutteellinen, asento saattaa olla pettänyt.
-olkaluunmurtumasta neuvoja kysynyt-
Nyt on kokeilussa kipsihoito, mutta se ei ole ollut oikein toimiva ratkaisu. Lapsi herää öisin ja nyt unirytmi on ihan sekaisin. Kumpaa suosittelet botoxhoitoa vai leikkausta?
Tod. näk. joudut yksityisesti leikkauttamaan, kauneuskirurgiaa. Ylimäärät vain otetaan pois ja ommellaan uudestaan kiinni.
Lipsahtaa vähän lastenkirurgian puolelle, mutta osaatko sanoa kuinka paljon osaaminen thoraxkirurgian (lähinnä keuhkopuolen, ei sydänkirurgian) osalta eroaa Suomessa eri sairaanhoitopiirien välillä? Tyttärelläni on synnynnäinen keuhkomalformaatio, johon ehdotettiin Helsingissä asiaa suoraan sieltä kysyttyäni MRI-kuvien perusteella leikkaushoitoa. Omassa yliopistosairaalassamme kuulemma kukaan ei edes harkitse moiseen riskialttiiseen operaatioon (lobektomia) lähtemistä. Onko kyse siitä, että Hesassa näihin operaatioihin on parempi rutiini, vai ihan vaan näkemyseroista? Veikkauksia? : )
ja oletko erikoistuva vai el?
Entäpä missä päin Suomea...?
t. täällä äippälomallaan lorviva kollega:)
oman yliopsitosairaalan hoitavan kirurgin kanssa ja jos jää epäselvyyttä, pyytää second opinion ihan suoraan tai sitten käydä yksityisesti Helsingissä MRI-kuvien ja lapsen kanssa se hakemassa. Oman kokemukseni mukaan Helsingissä ei aina osata ja tiedetä Suomen parhaiten, tosin monet varsinkin lasten vaativimmat hommat on Helsinkiin keskitetty.
itsestäni kuin että olen alle 40-v mies tai nainen ja alalla kymmenisen vuotta, subspesialiteettia en kerro.
mitä tehdä kun alkavat työntyä ulospäin? 3-6cm.