Yksilön vastuu, sallitteko ylensyönnin tai päihteet?
Kysymys on yksilön valinnasta, vedit sitten pullaa, tupakkaa, viinaa tai huumeita. Mielestäni ihan ok.
Loppupeleissä ongelmakäyttäjät paikataan – miten pystytään – julkisen terveydenhuollon avulla. No maksaahan se vähän, mutta itse ainakin veronmaksajana hyväksyn sen.
Olen elämäni aikana maksanut veroja todella paljon, mutta en valita mikäli riittävä osa veroista kohdennetaan esim. juuri terveydenhuoltoon. Vanhustenhoito aivan erityisen tärkeää. Ja eihän mikään järjestelmä ole täydellinen, mutta täällä meillä Suomessa asiat ovat tietyin varauksin suorastaan loistavasti.
Lapsilisät samoin ok, vaikka jotkut päämäärättömät nuoret naiset päättävät pyöräyttää sen tenavan, kun eivät muuta hädissään keksi. Voisikohan tuossa yhteydessä puhua jopa ansaintalogiikasta??! Annetaan kuitenkin näille pikkuihmisille (sekä äideille että lapsille) mahdollisimman hyvät eväät maailmalle. Toisaalta vanhempiaanhan lapset eivät voi valita.
Itse vartuin aineellisessa niukkuudessa, mutta rakastavassa kodissa. Ehkä juuri tästä syystä – ainakin osittain – olen tehnyt vapaaehtoistyötä vanhusten ja päihdeongelmaisten keskuudessa ja nähnyt miten vähän resursseja kohdennetaan juuri niille, jotka eivät osaa vaatia tai valittaa.
Kommentit (12)
Ylensyömisestä ja päihteiden käytöstä voisi kyllä rangaista. Samoin omien vanhempien ja lasten hoitamatta jättämisestä. Palkkatyölle liikaa omistautumisesta myös. Moni mies joutuisi ottamaan enemmän vastuuta lastensa kotona olemisesta, päivähoidosta, koulun käymisestä ja harrastuksista. Mielenterveysongelmaiseksi haukkumisesta ja toisten omituiseksi leimaamisesta, kun itse on niin niin tavallinen, voisi olla seurauksena vähintäänkin pitkä peilin katsominen. Kaikista mainituista asioista on syytä katsoa peiliin. Siinä rangaistusta!
Jokainen tehköön itselleen ja ruumiilleen ihan mitä haluaa käsittääkseni ei täälä kuitenkaan kenenkään omaisuutta olla
Me kaikki eletään vaan kerran ja jokainen saa sen elämänsä käyttää ihan mihin itse haluaa, kunhan ei ketään muuta vahingoita tekemisillään.
Vanhustenhoito on katrastrofaalisessa tilassa Suomessa; vanhuksista ei ole enää mitään hyötyä, joten siihen ei tarvi myöskään panostaa. Juuri tälläinen on suomalainen mentaliteetti, jossa asiat ovat hyödyllisiä tai hyödyttömiä.
Miete kirjoitti:
Jokainen tehköön itselleen ja ruumiilleen ihan mitä haluaa käsittääkseni ei täälä kuitenkaan kenenkään omaisuutta olla
Ihan totta. En itse puutu mitenkää toisten touhuihin miten elämäänsä elää. En arvostele en hauku enkä välitä. En ole syyllinen ylipainoisen tuskaan tai narkomaanin tärisevään olemukseen.
Päihteiden käytössä on sellainen lisävinkkeli, että ne eivät vaikuta vain käyttäjään itseensä. Eli vaikka kuinka olisit veroja maksanut ja niillä sun hoidetaan, niin päihderiippuvaisten lähipiiriin kohdistuneita vaikutuksia ei rahalla korjata. Eli jos isukki/äitiliini vetää joka viikonloppu ns nakit, niin tällä on vaikutusta lähipiiriin vaikkei lapsia ajettaisikaan lumihankeen.
Miete kirjoitti:
Jokainen tehköön itselleen ja ruumiilleen ihan mitä haluaa käsittääkseni ei täälä kuitenkaan kenenkään omaisuutta olla
Tämä diili sopii. Et sitten aiheuta kännissä kenellekään muullekaan mitään harmia tai haittaa.
Vierailija kirjoitti:
Miete kirjoitti:
Jokainen tehköön itselleen ja ruumiilleen ihan mitä haluaa käsittääkseni ei täälä kuitenkaan kenenkään omaisuutta olla
Ihan totta. En itse puutu mitenkää toisten touhuihin miten elämäänsä elää. En arvostele en hauku enkä välitä. En ole syyllinen ylipainoisen tuskaan tai narkomaanin tärisevään olemukseen.
Ihan vaan tämmönen kyssäri, että miksi sitten tieliikenteessä on käytettävä rangaistuksen uhalla turvavöitä?
Onko niin, että siinä ei suojella vain oman kehon terveyttä, vaan ehkäistään juuri niitä karmean korkeita, verovaroista käytettäviä sairaudenhoitokuluja? Ketäänhän ei jätetä hoitamatta, vaikka olisi itse hypännyt katolta. Joku pointtihan siinä sakottamisessa täytyy olla. Samoin ylinopeussakkojen kohdalla. On muistaakseni tehty laskelmiakin siitä, paljonko yksi tieliikenteessä menehtynyt kansalainen tulee yhteiskunnalle maksamaan.
Loppupäätelmänä voisi todeta, että kaikki me elävät olemme eräänlaisessa taloudellisessa ja moraalisessa sidossuhteessa toisiimme nähden eikä ole aivan samantekevää mitä itsellemme teemme.
En kuitenkaan halua liiallista holhoamista yhteiskunnan taholta, joten pieni kurittomuus lienee aina paikallaan.
Alkoholiveron kertymä vuonna 2017 oli 1 337 miljoona euroa.
Tupakkaveron kertymä vuonna 2017 oli 962 miljoonaa euroa.
Suomessa terveydenhoitomenot asukasta kohden ovat 3 727 €/vuosi.
Tupakoitsijat ja viinan lipittäjät maksavat siis 616 850 suomalaisen terveydenhoitomenot vuodessa. Parhaimmillaan he myös kuolevat muita aiemmin ja nostavat vähemmän eläkettä sekä vaativat vähemmän peruspalveluita.
Sallin toki, eli en kannata sokerin tai alkoholin kriminalisointia (tosin suhtautuisin myönteisesti alkoholin kieltolaki -kokeiluun, jos joku sitä perustellen ehdottaisi määräajaksi).
En puutu toisten täysi-ikäisten elintapoihin.
Kannatan kuitenkin sekä tiedonlisäämiskampanjoita että ehkäisevää päihdetyötä.
Suhtaudun torjuvasti kohtuuttomaan päihteiden käyttöön ja myös kohtuuttomaan mässäilyyn, koska uskon niiden johtavan lopulta kärsimyksiin ja sairauteen sekä käyttäjille itselleen että joskus toisille ihmisille.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Moi, ehkäisevä päihdetyö on todella tärkeää ja säästää yhteiskunnan resursseja. Vaikka kielloilla ei yleensä saada pysyviä muutoksia aikaan, kannatan täydellistä valinnanvapautta vain itselleni.