Vihdoin ja viimein uutinen Suomen verovarojen tehottomasta ja holtittomasta käytöstä!
Nyt vihdoin ja viimein kirjoitettiin uutinen aiheesta, josta olen toivonut näkeväni uutisen jo vuosia. Nimittäin siitä, kuinka käsittämättömän heikosti Suomessa sitä korkeilla veroprosenteilla kerättyä verokertymää käytetään! Mihin ne verovarat oikein menevät?
"Verovarojen loppukäyttö on karmeaa katsottavaa"
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005886608.html
"Julkinen rakentaminen on huonoa, rahaa palaa ilman valvontaa. Esimerkkejä riittää, ehkä karmeimpana länsimetron rakentaminen Helsingistä Espooseen. Noin 400 miljoonan euron hankkeesta onnistuttiin tekemään yli miljardin euron rahasyöppö. Surullisen kuuluisa oli taannoinen julkisen terveydenhuollon sähköisten palveluiden kehittäminen. Satoja miljoonia euroja rahaa hukattiin pelkkään suunnitteluun, konsultointiin ja kokouksiin. Kun verovaroista on kyse, piikki on auki. Verovarojen käytössä on valvonta tärkeää, ja se on pettänyt pahasti, tästä esimerkkinä vaikkapa homekoulut ympäri maata. Ongelmia riittää julkisissa palveluissa, vanhustenhoidossa (resurssit), kouluissa (ei ole kirjoja) ja terveydenhoidossa (jonot).
Tehotonta, kallista ja huonosti valvottua. Lista on loputon. Poliitikoilla on terästäytymisen paikka."
Pakko sanoa, että kyllä joskus veetuttaa olla veronmaksaja.
Kommentit (3)
Ja Suomessa, kuten tällä palstallakin on nähty, ollaan vielä "verouskovaisia". Korkeaa verotusta pidetään jonain hyvänä asiana. Verotusta pitää oikeasti laskea ja alkaa kunnolla kiinnittää huomiota kaikkeen julkisen hallinon tehottomuuteen/vaikuttamattomuuteen. Rahaa palaa mutta mitään ei tapahdu.
Vierailija kirjoitti:
Italiassa on tietääkseni jokin sellainen systeemi, jossa jokainen voi omasta verokortistaan ruksittaa, minne itseltä kerättyjä veroja haluaa käytettävän. Ei ehkä onnistu yksilöltä kerätyn koko verosumman osalta, mutta varmaan ainakin osittain onnistuu. Tällaiselle olisi käyttöä Suomessakin.
riittäisi 1 ruksi mihin ei halua niitä käytettävän
Italiassa on tietääkseni jokin sellainen systeemi, jossa jokainen voi omasta verokortistaan ruksittaa, minne itseltä kerättyjä veroja haluaa käytettävän. Ei ehkä onnistu yksilöltä kerätyn koko verosumman osalta, mutta varmaan ainakin osittain onnistuu. Tällaiselle olisi käyttöä Suomessakin.