Eräs asiakas otti yhteyttä ja halusi konsultaatiota palvelinylläpitoon
Hän käyttäytyi kaikin puolin ylimielisesti ja erityisesti korosti että työ on kilpailutettu. En kuitenkaan antanut periksi vaan pidin kiinni siitä että myyntipalaveri on pidettävä, ja että päivätaksa on 1200 euroa plus alv. En tule ikinä suostumaan tuntilaskutukseen, tai siihen että menen sokkona työmaalle mahdollisesti niin että asiakkaalla on työnjohtovelvollisuus.
Ei tullut yllätyksenä ettei myynti toteutunut. Tarkkailemalla yrityksen ulospäin näkyviä IT-järjestelmiä havaitsin että asioita on tapahtumassa. Joku sai siis sen toimeksiannon. Joitakin viikkoja myöhemmin sain tietää yhdeltä kolleegalta että yhtiö etsii taas konsulttia, tällä kertaa suorastaan epätoivoisesti. Muutama päivä myöhemmin esimerkiksi www-sivun tilalla oli 403-virhe joka paljasti että niillä on Ubuntu Server palvelimessa. Ne on luultavasti palkannut jonkun aivan torvelon joka on pahimmassa tapauksessa sotkenut kaiken aivan täysin. Että näinkin voi käydä.
Kommentit (7)
Kiva että sait avautua meille tästä.
Paljonko maksaa hälyttää konsultti töihin sunnuntaina, ns. saunan lauteilta?
Olet sinä varmaan piinkova ammattilainen kun pelkkä hinnan kysyminen (myyntipalaveri) maksaa tonnikakssataa.
Nuukailija kirjoitti:
Olet sinä varmaan piinkova ammattilainen kun pelkkä hinnan kysyminen (myyntipalaveri) maksaa tonnikakssataa.
Ei ap sanonut noin.
Trolli. Konsultaatio ei tarkoita ylläpitotöitä. Eli asiakas oli ostamassa ohjeita miten ylläpidetään ympäristöä.
Nyt en kyllä ymmärtänyt yhtään mitään. Et tee asiakkalle töitä? Sinulla ei ole sopimusta asiakkaan kanssa etkä siksi tee töitä? Vai mikä oli?
Varmaan vauvan ylläpitäjät?