Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eiliset eväät jaettu - tänään tuplaeväillä kouluun!

Huolestunut äti
23.10.2018 |

Oli onni onnettomuudessa, että syötiin eilen todella tuhti aamupala, sillä sen jälkeen oma poikamme ekalla luokalla söi koulupäivän aikana vain yhden omenan. Eväiden jakaminen ei tosin tapahtunut aivan vapaaehtoisesti.

Kun hän oli avannut eväsrasiansa ruokatauolla, siellä ei ollutkaan enää eväsleipiä ollenkaan, vain yksi omena oli jäljellä. Poika luuli ensin unohtaneensa eväsleivät kotiinsa, ja siitä nolostuneena oli valehdellut opettajalle, että hän söi eväsleivät jo aikaisemmin. Itse olen aivan varma, että leivät eivät unohtuneet kotiin, joten ainoa vaihtoehto on se, että joku toinen on ne ottanut. Itse epäilen erästä alkoholistiperheen poikaa, mutta koska mitään näyttöä ei ole, en ole laittanut kouluun wilma-viestiä asiasta.

Tänään laitoin kuitenkin pojalle tuplamäärän eväitä, joten toivottavasti riittävät tälle päivää. Lisäksi eväsrasia on nyt pakattuna aivan repun pohjalle.

Pitäisikö sittenkin ilmoittaa asiasta kouluun, mitä mieltä olette? Jospa vaikka koulusta sitten pyytäisivät esim. paikallisen Lions Clubin koulun pihaan makkaroita paistamaan, jos on niin, ettei kaikille oppilaille ole annettu riittävästi eväitä mukaan?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höpö, höpö - älä jaksa.

Vierailija
2/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, syyllinen löytyi heti kun oli oikein Sherlock Hölmes asialla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei edes hauska.

Vierailija
4/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis miks mulla on sellanen olo et tällänen viesti on ollut täällä jo aiemmin? Miten se on mahdollista, eihän ikinä aikaisemmin ole syöty EVÄITÄ? Ehkä olen saamassa jonkun aivohalvauksen. Voivoi

Vierailija
5/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä tiedät että jonkun lapsen vanhemmat on alkoholisteja. 

Vierailija
6/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi muuten se aikaisempi keskusteluketju tästä samasta asiasta poistettiin? Mitä pahaa siinä oli?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oksettava olet.

Vierailija
8/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän Birgerillä on tänään mukana Hans Välimäki. Hans grillaa koulun pihalla entrecotea ja alkupalaksi on etanapannu. Jälkiruoakana suklaakakkua.

Eilen BIrger söi liikaa hanhenmaksaa niin masu oli kipeä.

Göran Gyllenberg, Espoo

Sisältö jatkuu mainoksen alla
9/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tässäkin asiassa on kaksi puolta. Hansin etanapannu meinasi aiheuttaa allergisia oireita meidän Hulda-Harrietille. Eikä laktoosittomiakaan oltu huomioitu mitenkään. Suklaakakku jäi maistamatta, ja nyt pikkuneidin mieli on ihan sirpaleina.

Mihin voin valittaa?

🇺🇦🇮🇱

Vierailija
10/10 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että Hans Välimäki grillaa koulun pihalla Espoossa, se on ehdottomasti oikea osoite. Sillä Itä-Helsingin muslimit ei kuitenkaan Hansin lihoja ja makkaroita syö. Tai tietysti sitten syö, jos on pakko, niin ei haittaa vaikka uskonto kieltää. 

Harmillinen tapaus tietysti tuo, jos lasten eväät häviävät tai varastetaan repusta, varmasti näitäkin tapauksia joukossa on. Hyvä kuitenkin se, että lapsi oli kertonut asiasta kotona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi yhdeksän