Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käsittämätöntä toimintaa kauppakeskuksessa

Vierailija
07.12.2007 |

Kävin tänään 19-21 välillä jouluostoksilla. Oli tosi hämmästyttävää nähdä, mitkä määrät alle kouluikäisiä keikkui ostoksilla tuohon aikaan. Oma lapseni oli nukkumassa, ja arvelen, että aika monen muunkin samanikäisen olisi pitänyt olla, päätellen riehumisesta ja kiukkuamisesta. Vanhemmat kiroilivat ja raahasivat väsynyttä sakkiaan kaupasta toiseen, lapset karkailivat ja hiplasivat kaikkea käteen sattuvaa.



Tiedän, että perheillä on erilaiset unirytmit ja ja kaikki eivät pääse kauppaan yksin jne., mutta ei voi olla kovin miellyttävää tehdä jouluostoksia tuolla tavoin.

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On meilläkin joskus ollut tilanne että aika on yllättäen hurahtanut, mutta se on kyllä poikkeus ja kiireen vilkkaa yritämme silloin päästä nopsaan kotiin.

Mutta varta vasten noihin aikoihin en kyllä jouluostoksille menisi lapsikatraan kanssa.. Huh..eihän siitä mitään tulisi, jätän sekä miehen (!) että lapset kotiin kyllä shoppailemaan lähtiessä! ;)

Vierailija
2/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän nukkui todella myöhään päikkärit ja ihan kivasti kaikessa rauhassa sujunut ilta. Jos olisimme olleet ostoksilla, olisi hänkin varmasti jossain vaiheessa ottanut ne ostari-raivarit. Niissä on niin paljon ärsykkeitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi emme saisi siis käydä klo 19 jälkeen ostoksilla?

Vierailija
4/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvat ymmärtää, mutta 2-6-vuotiaat olivat ihan holtittomia

Vierailija
5/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haitanneeko, vaikka myöhempään menisikin. Usein itsekin ollaan ruokakaupassa seitsemän aikaan (no ei enää yhdeksältä).



Pari vuotta sitten perjantai-iltana oli isä kahden lapsen kanssa kaupassa. Toinen nukkui ostoskärryssä, pienempi nuokkui siinä istuimessa. Isä tökkii lapsia hereille ja lopulta nostaa puolinukkuvan lapsen jaloille ja tyrkkii eteenpäin. Että mun sydäntä riipi, että vie se rassukka nukkumaan. Kyllä joku tolkku pitää olla. En kyllä valmiiski väsyneiden lasten kanssa lähde mihinkään ja kotona nyt on oltava siihen aikaan, että iltapalan ehtii syödä yms. iltatoimet.

Vierailija
6/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en nyt todellakaan ymmärrä mikä paha on jos perjantaina lapset on klo 20 ostoksilla vanhempien kanssa. Moni niistä lapsista voi olla vaikka kotiäidin lapsia joiden rytmi on normaalistikin myöhäinen.

Ja kaikilla ei ole varaa hommata lapsille hoitajaa joka kauppareissuksi ja töitten jälkeen kun syö niin se on klo 19 ennen kuin on siellä kaupassa.

Ja näin joulun alla lapset ja vanhemmat ovat normaalistikin stressaantuneempia siitä ihmispaljoudesta mitä kaupoissa on, ettei se kellonaika ole ainoa paha juttu.

Suosittelen lämpimästi jokaista kiinnittämään enemmän huomiota niihin omiin juttuihin ja vähemmän toisten. Ei aina viitsittäis päivitellä muiden asioilla kun tuskin tässä täydellisiä on kukaan.

Ja ei, minä en ollut lapsineni kaupassa tänään (enkä ole ollut moneen viikkoon muuta kuin ruokakaupassa), mutta ärsyttää muuten kun aina pitää mitä ihmeellisimmistä asioista valittaa. Jokaisella perheellä on omat tavat ja rutiinit, se että joku on ollut kaupassa lasten kanssa hieman ennen ykdeksää ei tee kenestäkään huonoa äitiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyrin itse siihen , että meidän 1v10kk tyttö on viimeistään klo 19 kotona. Silloin syömme iltapalan, kylvemme ja alamme rauhoittumaan. Nukkumaan hän menee klo 20-21.

Vierailija
8/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menevätkö teillä lapset suoraan kaupasta nukkumaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhempiensa mukana tuonne klo 20-21 saakka. Meillä iltatoimet alkavat aina noin klo 19 ja sänkyyn lapsi (pian 3) menee kello 20. Usein sanoo itsekin, että " mulla on väsy" . Kaupassa käymme, jos käymme, viimeistään klo 18 aikoihin.

Vierailija
10/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" On meillä kaameita kakaroita, ärsyttää raahata niitä mukana" totesi äiti kassalla lastensa karattua kolmannen kerran 5 min sisällä



iloista joulumieltä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" On meillä kaameita kakaroita, ärsyttää raahata niitä mukana" totesi äiti kassalla lastensa karattua kolmannen kerran 5 min sisällä



iloista joulumieltä!

Vierailija
12/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tykkäävätkö lapset käydä ostoksilla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten joku muu taas totesi, toisilla on erilaiset rytmit kuin toisilla. Etenkin monissa perheissä, joissa äiti on kotona ja isä töissä, syödään vasta työpäivän jälkeen toinen lämmin ateria ja jos lapsia on useampi (ja vaikka olisi yksikin) on varmasti kivempi lähteä tekemään ostoksia yhdessä - oli kyse sitten ruokaostoksista tai joululahjaostoksista - koko perheen voimin. Ja nämä taaperoikäiset, jotka ovat tottuneet heräämään ja käymään nukkumaan myöhemmin eivät varmaan ole pahimpia kiukuttelijoita iltasella esim. kaupassa. Hehän ovat heränneet esim. klo 9-10 aikaan, kun taas joissain toisissa perheissä ollaan ylhäällä jo ennen klo 7. Tietysti lapset ovat erilaisia ja lelut ym. houkuttelevat kiukuttelemaan ja räväköittämään luonnetta jne. En itsekkään ymmärrä, jos väsynyttä lasta lähdetään retuuttamaan kaupoille ym. vanhempien tahdosta. En myöskään ymmärrä miksi jotkut eivät voi tajuta, että tavat voivat olla erilaisia: Kahdessa eri " kotiäitiperheessä" voi olla niin erilaiset rytmit jo pelkästään lapsen luonteen mukaan, toiset ovat aamuvirkkuja ja toiset taas iltavirkkuja, joten miksi ihmetellä esim. kotiäitien myöhäistä kaupassakäyntiä.

Vierailija
14/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällöin siellä varmaan myös ollaan myöhempään. Ei kerta ole kenellekään vahingoksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos se isä oli juuri hakenut lapset tarhasta, jääkaappi tyhjä ja äiti tekemässä kahta vuoroa putkeen?



mistä te tiedätte niin tarkkaan aina toisten elämät?

Vierailija
16/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on niin suloista kun aina av-mammat tietää miten toisten pitäisi elää...

Kuka kumma teille on antanut oikeuden luulla että te olette luomakunnan napoja ja absoluuttisen totuuden tietäjiä? Itse Jumalako?

Kyllä on taas teillä huolet vähissä...

Pitäisikö teidän hankkia ihan oma elämä, että ei aina tarvitsisi huolehtia muiden tekemisistä!

Ja meidänkin lapsi on kotona viimeistään 20 mutta en minä silti kuvittele olevani parempi ihminen/ äiti kuin joku joka joutuu olemaan liikkeellä vähän myöhempään. Pikkuisen inhimillistä ajattelukykyä peliin!

Vierailija
17/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä meillä mennään nukkumaan sitten kun väsyttää.. (yleensä klo. 22 tienoilla) ja herätään klo 11 maissa... mix helvetissä en menis shoppailee läheiseen ostoskeskukseen muksujen kaa vielä klo. 19 jälkeen??? Meillä ihan tasapainoiset ja iloiset vekarat... Rytmiä aletaan muuttaa sitten pikkuhiljaa kun kotona oleilun loppu lähestyy...

Vierailija
18/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä sekin on syynä, miksi mennään vasta illalla kauppaan.

Vierailija
19/23 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävi isän kanssa vähän ulkona, leikki veljen kanssa, söi iltapalan klo 19, kävi pesulla ja meni sänkyyn n. klo. 20.30. uni ei tullut, nousi istumaan ja leikki pehmoilla, uni ei tullut, nousi lattialle leikkimään. Äiti meni viereen, ei unta, alkoi sängyssä olo kylästyttämään. Erinäisten keskustelujen makuuttamisten, paijailujen jälkeen lapsi jätettiin kokeilemaan itsekseen nukahtamista, ei onnistunut, isä meni paikalle, hiljaa mutta topaksasti vahti lasta sängyn vieressä, uni ei tullut. Nyt loppui lapsenkin kärsivällisyys. Vähän maitoa ja verryttelyä ja takaisin sänkyyn, pyörinää, hyörinää jne jne. Vihdoin uni tuli, kello oli 23.20.



Ja näin melkein joka ilta, vaikka aamulla oli herätys 07.30 (nukkuu päiväkodissa tunnin unet).

Jos emme laita lasta sänkyyn, niin jaksaa oikein hyvin olla ilman kiukkuja tai riehuja hereille koko illan, myös kauppakeskuksessa.



Voih, kun kaikki ei ole samanlaisia kun muut lapset, ei edes niinkuin sisarensa.

Vierailija
20/23 |
08.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

väsyneen tai kiukkuisen lapsen kanssa käy. MIksi pitää joka ikinen lauantai ängetä niiden kiljuvien kakaroiden kanssa kauppakeskukseen? Miksi ei voi a)viedä lapsia johonkin siksi aikaa b)jäädä toinen vanhempi lasten kanssa kotiin ?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kuusi