Mikä joulussa on sellasta,että on pakko sukuloida ja
ahdistua,kun ei uskalleta kertoa vanhemmille,että halutaan olla vaan perheen kesken,ja vuosikymmeniä voi tollaset ahdistus-traditiot jatkua?
Eikä riitä mitkään perhejuhla selitykset,koska jokaisella on mahdollisuus aukasta suu;ja pistää poikki oma ahdistus-kierre jos siltä tuntuu!! Mistä tää kaikki johtuu?
Kommentit (3)
Tulee mieleen lapsuuden joulut, kun sukua oli aina koolla yhdessä paikkaa enemmän:)
Odotan vieläkin joulua, rakastan lahjojen ostamista ja paketointia, joulukuusen hakua ymv. ymv. Joka joulu menen lapsuuden kotiini, minne kokoontuu muukin perhe.
Miehen vanhempien luona käymme myös, onneksemme vanhempamme asuvat lähekkäin. Mutta jos välimatkaa olisi enemmän, varmaankin viettäisimme joulun minun lapsuudenkodissani (miehen perheellä ei samanlaisia traditioita ole) ja välipäivinä kävisimme miehen kotona, tai uutenavuotena.
Mitä väliä jos joku aikuinen loukkaantuu,vai meneeks ne rikki jos kaikki ei mee heidän pillin mukaan?
kolme vuotta oman perheen kanssa vietetty joulua