Tykkäisittekö tälläisestä työjärjestelystä
Eli tekisit kuukaudessa vain 10 päivää töitä, mutta vuorot olisivat anivarhaisesta yömyöhään? Siis 13-16h vuoroja.
Vai olisitte töissä lähes jokapäivä, mutta vain 4-6h? Perusteluja.
Kommentit (6)
Tekisin mielummin vähemmän pitkiä päiviä. Päivä on joka tapauksessa pilalla, kun töihin pitää mennä.
Nyt saan tehdä etätöitä ja kun töitä on, teen niitä nytkin aamuvarhaisesta iltamyöhään. Kun pöytä on putsattu, pidän ansaittua vapaata. Työkaverini näyttävät tekevän toisin, mutta heillä on lapsia ja muita aikataulurajoitteita.
10 hukattua päivää vs. 21,5 hukattua päivää kuukaudessa.... eipä ole vaikea valinta! Samapa tuo paljonko työpaikalla istuu kun sinne asti raahautuu. Vähemmän raahautumista ja enemmän laatuaikaa jos vain 10 päivänä niin pitää tehdä.
Tekisin pitkää päivää harvemmin. Iltavuorot varsinkin pilaavat koko päivän: herään aamulla ja alan valmistautua töihin.. koko ajan mietin että nonin kohta sitten töihin, muuta siinä aamulla ei oikein ehdikään. Eli ihan sama olisi olla siellä koko päivä.
Ihan ehdottomasti tuo 10 pv/13-16h, jos vaan olisi järjestettävissä. Saisi keskityttyä ja urakoitua hommia ihan kunnolla eteenpäin ja sitten riittäisi aikaa vapailla palautua hyvin.
Tekisin (ja olen tehnytkin) mieluummin lyhyitä työvuoroja, vaikka siinä menee silloin työmatkoihin enemmän aikaa viikossa. Kuten ensimmäinen kommentoija, en pysyisi skarppina ylipitkinä päivinä ja työteho olisi siten huono.
6 h/päivä neljänä tai viitenä päivänä viikossa. Perustelut: En pysty keskittymään tuon pidempään kerralla. Jos työpaikalla olisi ok lorvia suurimman osan ajasta, niin kymmenenä päivänä 13-16 h vuoro voisi mennäkin.