Lapsen rokottaminen
Lapsi on 4v8kk ja rokottamatta. Aloitti nyt syyskuussa päiväkotiin. Olen nyt ajatellut paljon sitä mmr rokotetta. En osaa päättää pitäiskö rokottaa lapsi? Kuinka suuri on todennäköisyys että lapsi saa päiväkotista esim. tuhkarokkon? Emme itse ole ikinä matkustanut viroa ta suomea kauempana ja meillä ei ole myös ulkomaalaistaustaisia ystäviä joka vierailisivat. Matkustan vain lasten kanssa pari kolme kertaa vuodessa viroon.
Kommentit (10)
Todellakin rokotat. Ja koko rokotusohjelma.
Muista, että vaikka te ette matkusta, muut matkustavat. Myös lapsesi aikuisena. Todella törkeää välinpitämättömyyttä on rokottamatta jättäminen
Pitää ajatella myös muita. Esim alle 1v lapsia ja immuunivajeisia, joita ei voida rokottaa.
Hui, en kyllä uskaltaisi lastani päästää maailmalle ilman rokotteita, eikö hän ole saanut jäykkäkouristus rokotettakaan?
Kaikki rokotteet kannattaa ottaa. Rokotetutkin lapset saattavat kantaa joitain sellaisia tauteja, joihin eivät itse sairastu. Eivät ne taudit tule "ulkomaalaistaustaisilta".
Kaatuu pihalla ja kuolee kouristellen jäykkäkouristukseen, tai tarhakaveri Venäjältä tartuttaa kurkkumädän ja tukehtuu mätään, kituen ensin pitkään.
Onneksi olkoon äiti!
Petra P kirjoitti:
Älä rikota. Turhia myrkkyjä ovat.
Kannattaa ottaa vastaan neuvoja ihmiseltä, joka esiintyy tällä palstalla kahtena henkilönä, jotka ovat siskoksia. Toiselta persoonalta on huostaanotettu lapsi, toinen on apukoulusta valmistunut "teatteritieteen maisteri".
Rokotukset heti. Olet vastuuntunnoton.
Vierailija kirjoitti:
Mitä ihmeen mmr-rokotetta?
0/5
mumps-measles-rubella
Rokota. Heti.