Päiväkodissa työskentelevät?
Onko vaikeinta työssäsi tulkita oikein lasten erilaisia persoonallisuuksia ja sopeuttaa oma rytmi kunkin lapsen mukaiseksi ja lisäksi pitää isompi ryhmä hallinnassa? Miten koet tämän?
Kommentit (8)
Ei, vaan mietin olisiko minusta alalle. Olen nopeasti innostuva ja nopea liikkeissäni. Mietin, että jaksaisinko olla hidas hitaampien seurassa. Säikkyykö lapset tai tuleeko ryhmästä levoton, jos liikehdin rivakasti? Tarvitaanko työssä enemmän nopeutta vaiko hitautta?
ap
Niin ja yleensä lapset pitävät minusta, mutta olenko liian lapsenomainen itse? Osaan kyllä hillitä itseäni. Koetteko joutuvanne hillitsemään paljon luovaa, idearikasta, helposti innostuvaa, enrgistä ja liikunnallista temperamenttianne?
ap
Lapset vastaavat luonnostaan ihan itse siitä levottomuudesta. Keskiverrossa päiväkotiryhmässä on häsellys, sählinki ja varsinkin kova melu päällä vähän koko ajan ja vähät työntekijät (tai osan päivästä mahdollisesti vaan työntekijä) yrittää pitää sitä hommaa kasassa sinkoillen sinne tänne.
Se on hyvä saavutus jos jokaisen yksittäisen lapsen ehtii kunnolla huomioida päivän aikana, kun pääosin aika menee lasten auttamiseen ja siihen mistä voisi käyttää nimitystä kaaoksenhallinta.
Jos olet luova ja idearikas, niin harkitse jotain ihan muuta.
Päiväkoti on rutiinia rutiinin perään. Tietysti jos pitää jotain vessapaperirullista askartelua luovana toimintana, niin....
Ajattelet asiaa ihan liian monimutkaisesti. Ei tuon tyyppisillä mietiskelyillä ole käytännön päiväkotielämässä juuri sijaa.
Hyvin monenlaiset ihmiset ovat siellä lapsia hoitamassa.
Njaah, enpä nyt ihan tuota kommenttia rutiinista rutiinin perään allekirjoita. Toki päiviä rytmittää tietyt asiat (aamupala, lounas&lepotauko, välipala), mutta niiden välillä päivien ohjelma voi vaihdella kovastikin.
Itse työskentelen eo-ryhmässä ja 3-4pvänä viikossa aktiviteettimme on erilaista ja useimmiten pk:n ulkopuolella enkä tarkoita pk:n pihaa.
Mitä ap pohdintaasi tulee, niin työ vaatii tekijältään tilannetajua, herkkyyttä aistia tilanteita ja tunteita, havainnoimiskykyä ja eläytymistä. Yksikään lapsi ei ole samanlainen keskenään ja jokaisella on omat vahvuutensa ja ne osa-alueet/alue jossa tarvitsee lisää tukea. Lapsen luonteeseen ja persoonaan täytyy perehtyä, se mikä sopii yhden kanssa lähestymis/toimintatavaksi ei sovikaan toisen kanssa. Ja tuo vika lausahdus pätee myös vanhempiin ja heidän kanssaan tehtävään yhteistyöhön.
Ryhmässä toimiminen on yksi asioista joita pkssa opetellaan, kukaan ei voi yksinäisenä kinginä olla ja mennä. Ryhmän hallintataidot kehittyvät käytännön myötä, mutta jonkinasteinen peruskyky-ja käsitys asiasta on hyvä olla (täytyy pystyä asettamaan rajat/rajoja, olla tarvittaessa napakka jne) jo valmiiksi, mutta myös työ tekijäänsä opettaa.
T. Pian 15v alalla
Paivakodissa on hyotyy luovuudesta,kyllaki
Onko tämä joku opiskelutehtäväsi, ap?