Onko Vihreät vasemmistolainen puolue?
Mitä mieltä olette? Perustelkaa mielellään mielipiteenne.
Kommentit (8)
Ei. Vihreät eivät kulje oikeaa tai vasenta laitaa, vaan edellä.
Oikeisto-vasemmistoakseli on aikansa elänyt ja menettänyt merkityksensä.
Vihreissä on sekä maalaisia että yrittäjiä paljon, siitä huolimatta että vihreitä yritetään pitää vain cityihmisten puolueena. Monessa puolueessa on nykyään se vika, että ne on luopuneet kaikista aatteistaan, demarit oli Lipposen aikoina oikeistolaisempi puolue kuin kokoomus konsanaan, kokoomuksen isänmaallisuus on kaukaista historiaa sekin, keskustan kannatus on voimakasta vieläkin maalla, mutta kyllä se on nähty että eivät hekään pidä enää pienen ihmisen tai pienen paikkakunnan puolta.
T: pitkän linjan vihreä
Riippuu keneltä kysyy. Oikeistolaisten mielestä ovat ja vasemmistolaisten mielestä eivät ole.
Puheenjohtaja Aalto ihailee kommunismia. Päättele siitä.
Ei valitettavasti ole. Vaan Kokoomuksen puisto-osasto.
Vihreät ovat kommunistinen ja kulttuurimarxilainen puolue, jonka agenda tuhoaisi kaikken toimivam ja hyvän, sekä ajaisi lopputuloksenaan yhteiskunnan täydelliseen romahdukseen ja anarkiaan.
Heidän avatessaan suunsa tulee sieltä ulos mielisairaalapotilaille kuuluvaa ajatuksenvirtaa.
Vihreät on umpikommunistinen puolue. Sen juuret ovat kommunistisessa entisessä Itä-Saksassa, jossa se juonittiin tuhoamaan kadehtimansa Länsi-Saksan teollisuus ja elintaso.
Kaikki naamioituna "ympäristöystävällisyyteen" jne. Tarkoitus vain tuhota menestyvä teollisuus.
Katsokaapa vain, mitä Satu Hassista alaken ovat tihutöineen saaneet aikaan.
Vihreät on pirstaloitunut puolue. Todella papjon mielipiteitä suuntaan ja toiseen.
Nykyään vihreitä yhdistää lähinnä into tuhlata rahaa korkeakoulujen kankkulankaivoihin ja ”jakamaton ihmisarvo”, mitä ikinä se sitten tarkoittaakaan.
Ei ole kiinnostava tai olennainen kysymys. Itse kannatan Vihreitä myös siksi, että eivät ole paniikkiotteella takertuneet johonkin uskonnon kaltaiseen oikeisto- tai vasemmistomääritelmään, vaan pyrkivät tekemään hyvää yhteiskuntaa, joka muodostuu niin perinteisistä oikeistolaisista kuin vasemmistolaisistakin elementeistä. Ja ennen kaikkea aivan uusista ajatuksista.