"Saksalaispariskunta tuli Norjasta ja pettyi Suomen maisemiin"
Otsake HS:n "Lapin kesä" kuvakoosteesta.
Joillekin suomalaisille tuntuu olevan kova pala se, kun joku tuo esille sen faktan, että Suomen Lappi ei ole juuri mitään Ruotsin ja etenkään Norjan maisemiin verrattuna. Jotkut jopa oikeasti vakavalla naamalla sanovat, että Suomi on maailman kaunein maa - ei voi kuin nauraa heille.
Aina väitetään, että suomalaiset eivät osaa markkinointia. Päinvastoin, suomalaisethan ovat osanneet erinomaisesti luoda mielikuvaa Rovaniemestä Joulupukin kotipaikka, vaikka Rovaniemi ei ole (edes Suomen mittapuulla) Lappia nähnytkään. Paikka ei tarjoa kovinkaan kummoisia luontoelämyksiä ja kaupunki itsessään näyttää enemmän Murmanskilta kuin Tromssalta. Kehtaavatkin vielä markkinoida revontulet edellä, vaikka Rovaniemellä niitä näkyy huomattavasti vähemmän kuin pohjoisempana.
Väitän, että erittäin iso osa Suomeen saapuvista turisteista, niin Lapin karanaavareista kuin Helsinki-matkailijoista lähtee maasta lievästi pettyneenä.
Kommentit (73)
Vierailija kirjoitti:
Itsekin pidän Lappia rumana, mutta Suomessa on yllättäen paljon muutakin maisemaa kuin se hakkuuaukean näköinen Lappi. Tervemenoa esim. Itä- tai Keski-Suomeen katsomaan.
Mm. Koli on paljon kauniimpi kuin Lappi 😍
Keski ja itä euroopassa on paljon kauniimpia metsiä vuorineen ja linnoineen kuin Suomessa.
Siellä on paikkoja, että tunnet olevasi elokuvassa. Suomi on hyvä ja vakaa maa asua thäts it.
No kai sitä pettyy, jos ainoa kriteeri luonnon kauneudelle on vuoret tai vuonot.
Vaikutat tyypilliseltä ankealta ja masentavalta suomalaiselta, jonka elämän ainoa ilo on haukkua Suomea.
Entäs tulevaisuus Lapissa: jättimäisiä tuulivoimaloita rakennetaan tuntureiden päälle. Mitä tyhmyyttä se onkaan. Samoin Pohjois-Pohjanmaan maisemat ollaan pilaamassa valtavilla tuulivoimaloilla. Siellä ei tietty matkailu olekaan iso bisnes, mutta asukkaat saavat kärsiä erittäin dystooppisesta maisemasta hamaan tulevaisuuteen. Ja kaikki vaan sen takia, että päättäjät eivät ymmärrä, mihin alueitansa kauppaavat ja luvat myöntävät.
No, niinhän se on. Puhumattakaan siitä, että kesälappi on sietämätön ötökkähelvetti paarmoineen. Jäämeren rannoilla eivät ötökät juuri viihdy.
Norjan hinnat ovat tosin liikaa piheille saksalaisturisteille
Hyvin average luonto, olematon ruokakulttuuri ja olematon palvelu. Eikö lapissa niissä lomakeskuksissa työntekijät tule ulkomailta, että asiakkaat saavat kunnollista asiakaspalvelua?
Vierailija kirjoitti:
Norjan hinnat ovat tosin liikaa piheille saksalaisturisteille
No juu siihen nähdet, että rahoille ei saa vastinetta.
No nyt täytyy kyllä sanoa, että melkein mikä maa hyvänsä on pettymys Norjan maisemien jälkeen, ehkä jotain Sveitsiä lukuunottamatta.
Turun saaristo ja järvi-suomi on kyllä kaunis ja vastaavaa ei norjalaisilla ole.
Mitähän mieltä norsu on Suomesta?
Saaristo! Järvet!
Todella upeita maisemia kyllä löytyy Suomesta.
Norjan vuonot ovat ainutlaatuiset. Suomessa kannattaisi enemmän panostaa ”koskemattomiin” järvimaisemiin, ne on kauneinta Suomessa. Toki suomen saaristo on myös kaunista.
Vittuuks menivät polttamaan koko lapin silloin viime sodassa. Saksalaisten oma vika.
Ollaan oltu ”Suomen Lappi ja Pohjois-Norja”-roadtripillä ja voin kyllä sanoa, että Norjan jälkeen Suomi tuntui lievästi sanottuna lässähtäneeltä :D
Rakastan kyllä Lapin maisemia! Ja paljon upeeta Suomestakin löytyy, mutta se kontrasti on niiin suuri Norjan ja Suomen välillä, että ei niistä voi edes puhua samassa lausessa. Heti oikeastaan Norjan rajan ylittäessä, maisemat vaihtuvat radikaalisti. Ja parempaan suuntaan. Pohjois-Norjassa on henkeäsalpaavan upeita maisemia valehtelematta koko ajan. Suomessa taas todella paljon vaan pelkästään puuta, puun perään.
Ajettiin Utsjoen kautta Norjan puolelle ja siellä pyörittiin muutama päivä ja tultiin takaisin Suomeen Kilpisjärven kautta. Ja kummallakin rajalla tapahtui sama kuvio, Suomi tuntui ”rumalta”.
Vaikka rakastan Suomea ja en haluaisi missään muualla asua - ja Suomikin osaa olla upea! Mutta... silti Norja vie kauneudellaan ihan 100-0! Suosittelen ehdottomasti, jos ette ole käyneet.
Järvi- ja Vaara-Suomihan se kauneinta Suomessa on.
Tulukaa vuoristoiselle Etelä-Pohojammaalle maisemia ihailemahan, Seinäjoella on Jouppilanvuori ja Ähtäris Mustikkavuori, ei tartte Norjaan vaivautua!
No, Suomessa kyllä esimerkiksi tunturit on keskimäärin kauniimpia kuin Norjassa. Norjan tunturit on vuonojen jatkeina rikkonaista kalliota täynnä. Suomessa on kauniin pyöreitä tuntureita. Ja Pallastunturit on muutenkin koko Pohjoismaiden kauneimmat. Ruotsissa nyt ei mitään ihmeellistä olekkaan jos ei autorovioita lasketa.
Jos joku ulkomaalainen haukkuu Suomea, siitä saadaan heti aikaiseksi myrsky vesilasiin.
Maisemat on mitä on, kauneus on katsojan silmässä.
Moderni rakennettu infra on yleensä karseaa. Kotikylälläni on purettu pari kaunista 50-luvun liikehuoneistos ja pykätty modernia kerrostaloa ja markettia.
Yäk.
Silto eräs sveitsiläinen oli mahtavista maisemista innoissaan.
Peltolakeuksia jne...
Itsekin pidän Lappia rumana, mutta Suomessa on yllättäen paljon muutakin maisemaa kuin se hakkuuaukean näköinen Lappi. Tervemenoa esim. Itä- tai Keski-Suomeen katsomaan.