Missä te säilytätte suvun kastemekkoa ja
Kommentit (6)
Nyt mekko on siskolla edelleen, ei ole palauttanut omansa kasteen jälkeen. Muutoin talonpoikaislipastosta makuuhuoneessa.
Tyhmä oletus ap. Nimiäisissä ei mekkoa käytetä. Sanoohan se nimikin KASTEmekko.
Ei meillä ole sellaisia koska lapsia ei kasteta. Nimi ilmoitetaan maistraattiin ja se on sillä selvä.
Jostain syystä se on mun vaatehuoneessa, vakuumipussissa kannellisessa laatikossa. Kastemekko, joka kiertää ex miehen suvussa ja sitä on käytetty viimeksi kohta 16 v sitten.
Puku jää aina siihen perheeseen jossa viimeisimmät ristiäiset ovat olleet. Helmaan kirjotaan vauvan nimi ja kastepäivä. Rusetit vaihdetaan joko vaaleanpunaisiksi tai vaaleansinisiksi, neutraalejakin saa käyttää.
Laatikko on vanha pukulaatikko .
Tuolla se on kaapissa, äitini virkkaama. Sisuskankaan voi vaihtaa ja niin se on joko vaaleanpunainen tai - sininen. Ja nimiäisiin, ei, se on kastemekko. Miksi joku haluaisi käyttää perinteistä kastemekkoa nimiäisissä?
Vaatehuoneessa omassa pukupussissaan. Toistaiseksi ei käyttäjiä ole syntynyt, mutta miksei jos lapsen vanhemmat haluavat sitä käyttää.