Ensihoitajat arvioivat potilaan vain teeskentelevän tajutonta Ruotsissa - kyseessä olikin massiivinen aivoverenvuoto
Sahlgrenskan yliopistollinen sairaala on tehnyt hoitovirheilmoituksen tapauksesta, jossa Göteborgissa toimivan ambulanssin ensihoitohenkilöstön väitetään arvioineen niska- ja päänsärystä kärsineen potilaan "vain näytelleen tajutonta" ja kyseessä olleen vain "kultturelli pyörtyminen". Ensihoitohenkilöstön arvion takia potilaan hoito viivästyi 1,5 tuntia.
Myöhemmin kuitenkin paljastui, että potilaalla oli massiivinen aivoverenvuoto. Potilas leikattiin ja selvisi hengissä. Tiedossa ei kuitenkaan ole, miten hän on toipunut.
Kommentit (11)
Mulllakin on varmaan kohta aivoverenvuoto.
Hahaha. Tuosta tulee mieleen tämä toinen vastaava juttu joka Ruotsissa tapahtui missä hätäkeskus ei uskonut että soittajaa oli ammuttu:
Ruotsin koko sivistysvaltion ja korkean osaamisen maine on laskenut kuin lehmän häntä.
Kun suuryritykset, kuten esim IKEA tai HM, lähtevät lätkimään, käy huonosti. Sukulaiseni on hoitoalan amattilaisena ollut maassa töissä ja kertoo melkoisia esimerkkejä hoidon tasosta.
Melkein samaa tapahtunut Suomessakin. Luin lehdestä muutama vuosi sitten muusikosta, jolla oli aivoinfarkti. Kutsui ambulanssin ja ensihoitajat kehottivat ajamaan itse sairaalaan. Mies ei antanut periksi vaan vaati ambulanssikyytiä. Aivoinfarkti oli ja pitkä hoito ja ajokielto. Sai kortin takaisin vasta yli vuoden kuluttua pitkän neuropsykologinen testin jälkeen.
Ihmetyttää ensihoitajien osaamattomuus. Puolensa saa pitää jotta saa asianmukaista hoitoa.
Tulihan se pakollinen ensihoidon haukkumisketju sieltä taas. Harmi vaan kun oli Ruotsissa. Ja veikkaan, että asialla taas ihmiset, jotka eivät päivääkään ole ite alalla olleet eikä hajuakaan ensihoidosta ole. Mutta asiantuntijuutta riittää.
Todellinen syy on voinut olla se, ettei Ruotsissa ambulanssit voi ajaa kaikkiin osoitteisiin ilman raskasta poliisisaattuetta.
Ensihoitajat on mulkuimpia ihmisiä mitä maa päällään kantaa. Just tollasia olevinaan jotain parempaa, mutta oikeasti ovat vain lähihoitajia jotka ajaa lanssia. Ihan ylipalkaatujakin, palkasta pois 30% ja enemmän koulutusta niin tekevät hommansa paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Melkein samaa tapahtunut Suomessakin. Luin lehdestä muutama vuosi sitten muusikosta, jolla oli aivoinfarkti. Kutsui ambulanssin ja ensihoitajat kehottivat ajamaan itse sairaalaan. Mies ei antanut periksi vaan vaati ambulanssikyytiä. Aivoinfarkti oli ja pitkä hoito ja ajokielto. Sai kortin takaisin vasta yli vuoden kuluttua pitkän neuropsykologinen testin jälkeen.
Ihmetyttää ensihoitajien osaamattomuus. Puolensa saa pitää jotta saa asianmukaista hoitoa.
Ja mihinköhän perustat arviointisi? Lienet useamman vuoden kulkenut ambulanssin mukana arvioimassa toimintaa, omaat anestesialääkärin ja hälytyspäivystäjän koulutukset, olet varmasti käynyt jokaisen keissin läpi ihan faktapohjalta yhdessä moniammatillisen tiimin kanssa. Tietosihan eivät tietenkään ole peräisin Iltalehdestä, jossa puhutaan aina jutut täytenä paskana ja niihin eivät koskaan päädy kuin toisen osapuolen kertomukset asiasta , jotka eivät ole millään tavalla objektiivisia. Samaten ns. hoitovirheilmoitukset yms päätyvät lopulta usein siihen, että on toimittu täysin oikein. Niistä ei enää hiiskutakaan missään. Ammattilaisena sitä sattuu tietämään yhtä ja toista ja näkee aina sen toisen puolenkin asioista. Hiukan on lähdekritiikin käsite tullut tutuksi, kun on lukenut näitä paskajuttuja lehdistä.
Vierailija kirjoitti:
Todellinen syy on voinut olla se, ettei Ruotsissa ambulanssit voi ajaa kaikkiin osoitteisiin ilman raskasta poliisisaattuetta.
Tämä saattaa hyvinkin olla ollut todennäköisin syy. Hälytys- ja pelastustehtäviin tietyille alueille Ruotsissa tarvitaan vähintään kaksi poliisipartiota mukaan ja niitä ei yksinkertaisesti ole aina käytettävissä. Sitten hälytyskeskuksen on keksittävä joku ratkaisu, ja heillä voi hyvinkin olla ohjeistuksena olla ilmoittamatta todellista syytä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201808012201109083_ul.shtml