Kuinka paljon hintaa voi pyytää jos lapsi käärii sätkiä tuttavalle?
Tää yks mun tuttu pyysi mun 8 v tyttöä kääriin hälle sätkät kun sillä ittellään sormet ei taivu ja kädet tärisee.
Niin kuinka paljon siltä voisi pyytää per sätkä? Olisko 5 senttiä liikaa?
Ollaan köyhä perhe tukien varassa niin kaikki raha on tarpeen.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Ton ikäiselle sopii hyvin 3 e tunnissa, minimiveloitus 2 e. Sitten kun saa kunnalta kusisen 300 e / kk kesätyön, ei ole ylpistynyt liikaa. :-)
Aateltiin kyllä 5 senttiä sätkältä :) Ei kai se niitä nyt tuntitolkulla käärisi
Mut ihan hauska vastaus muuten! On tää kapitalisti Suomi niin perseestä.
Ap
Minä käärin mummille ja vaarille sätkiä aina. Jostain 4-5v aloitin. En itse alkanut polttamaan, vaikka myöhemmin kaveriporukassa olin ainoa tupakoimaton.
Sätkän käärimisestä tulee hämäriä muistoja lapsuudesta, kun kotikadun varrella asuva papparainen, joka silloin tällöin poikkesi kylään, pyysi aina käärimään itselleen sätkiä. Hänellä oli sellainen hassu sätkäkonekin.
Yhä edelleenkö sätkiä kääritään? Oijjoi, olen etääntynyt lapsuuden naapurustosta tosi kauas...
Ton ikäiselle sopii hyvin 3 e tunnissa, minimiveloitus 2 e. Sitten kun saa kunnalta kusisen 300 e / kk kesätyön, ei ole ylpistynyt liikaa. :-)