Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Niin ikävää, kuin tämä onkin.

Pöyristynyt!
26.07.2018 |

Niin minkä hemmetin takia landella annetaan noiden kakaroiden ajaa traktoreilla, jotka ovat moninkertaisesti raskaampia kuin autot. Nyt ajeli 12-vuotias poju traktorilla ja peruutti pikkuproidinsa päälle kuolettavin seurauksin. Alla Iltasanomista otettu uutinen, jota iltis ei antanut kommentoida. Pakkohan tämä on esiin tuoda, että tulee selväksi se, että samat säännöt ne on landella kuin stadissakin.

6-vuotias poika menehtyi saamiinsa vammoihin.
Saarijärven Pylkönmäellä 6-vuotias poika menehtyi torstaina noin kello 13.

Poliisin saamien tietojen mukaan 12-vuotias poika oli kuljettanut traktoria turvetuotantoalueen niin sanotulla varikkoalueella, johon tuodaan turvetta.

Poika oli peruuttanut traktoria sillä seurauksella, että kuljettajan 6-vuotias veli oli jäänyt traktorin alle. Poika menehtyi saamiinsa vammoihin.

Siellähän noi alaikäiset painaa illanviettoihin tonnin painavilla traktoreilla, kun stadissa mennään sentään pikkumopoilla.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siitä taida kauaa olla, kun täällä stadissa joku jyrättiin jäteautolla tms.

Vierailija
2/7 |
26.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otsikossa on aika oudossa paikassa pilkku. Ei mulla muuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
26.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on ollut vahinko. Eikä toisen lapsen pitäisi ikinä olla liian lähellä sitä traktoria. Isoissa ajoneuvoissa voi tulla niitä ns. pimeitäkulmia, ei sillä ole väliä silloin kuka on kuski!

Siellä stadissa on lapsilla niin monta muuta ongelmaa, että hyvä kun maalaispojat saavat vaan niillä traktorilla ajella, eivätkä piikitä heroiinia itseensä!!!!

Vierailija
4/7 |
26.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kamalista kamalin onnettomuus ja tragedia koko perheelle. 

Tämä 12-vuotias poika tulee loppuelämänsä kantamaan syyllisyyden taakkaa. Saa varmasti nyt kaiken avun, mitä tarjolla on. 

Toivottavasti toipuu toimintakykyiseksi nuoreksi. 

Vierailija
5/7 |
26.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pilalla taitaa olla isommankin pojan loppuelämä - eihän tuollaisen yli pääse ikinä...

Vierailija
6/7 |
26.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Proidi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
27.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikärajoihin on syynsä ja tässä se nyt konkretisoitua karmivalla tavalla. Ihan älytöntä tämä maalaisten raivokas puolustautuminen ja eri mieltä olevien solvaaminen erinäisissä kommenttiosioissa kun joku erehtyy puolella sanallaankaan kritisoimaan sitä, että lapsi ylipäänsä oli ratissa.

Jos aina on ollut tapana alaikäisten antaa traktoria ajaa, niin tapoja varmasti olisi aika päivittää. Ei ihme, että maalaisia pidetään monesti, noh, takapajuisian monissa asioissa. Luulisi, että järkikin sen jo sanoo ettei lapsen paikka ole noin valtavan koneen ohjaimissa. Mitä maalaisten päässä oikein liikkuu vai liikkuuko mitään kun lähes kaikkien mielestä tämä on nomraalia ja hyväksyttävää?

Ei tämä varmasti mikään yllätys ole, pikemminkin ajan kysymys. Jos ja kun kerran on yleinen tapa. Ilmeisesti teillä siellä maalla on ylimääräisiä lapsia kun ei ole niin justiinsa riskien ja selkeästi hengenvaarallisten leikkien ja kotitöiden kanssa, päinvastoin ne varta vasten hyväksytään ja niihin jopa kannustetaan. En voi ymmärtää.