käy äitin vanha 18v kissa sääliksi.
ovat miesystävänsä kanssa olleet nyt kuukauden ajan lähes yhtäjaksoisesti asuntoautolla leirintä-alueella.
Viettävät yhden yön viikossa kotona. Ollaan siskon perheen kanssa käyty vuoropäivinä ruokkimassa kissa ja putsaamassa hiekat, mutta selvästi kun siellä käy niin huomaa, että kaipaa seuraa. Maukuu ja kävelee koko ajan perässä. Papanoita sillä kupissa aina riittävästi, mutta muuten ruokakuppi aina tyhjä ja samantien kun antaa uutta ruokaa, syöksyy kupille syömään. Kissaa ei voida ottaa meille, koska meillä toinen poika allerginen, samoin siskon kaikki muksut.
Onko liian pitkä aika vanhalle kissalle mielestänne viettää aikaa yksikseen, vai stressaanko turhasta kun säälin kisua ja vit..taa mutsin ja ukkonsa toiminta?
Kommentit (6)
Minusta on ihan liian pitkä aika olla yksin, vaikka käyttekin hoitamassa. Eikö kissaa voisi ottaa vaunulle mukaan, jos kerran ovat paikallaan samalla leirintäalueella? Kisulla ei varmasti ole montaa vuotta elinaikaa, joten omistajan olisi syytä nyt nauttia sen seurasta,kun vielä voi, on oma mielipiteeni.
Jaa, äitis taitaa olla näitä "kyllä kissa pärjää viikonkin yksinään, jos joku käy kerran päivässä ruokkimassa!" ihmisiä. Juu juu, kyllä se katti pärjää, mutta ei taida kauheasti tykätä kuitenkaan. Katti parka :(
Vie piikille. On niin vanha että aika päästää lepoon. Äitisikin hyväksyy sitten kun kuulee tekosi ja nukkuu yön yli.
Ei ole oikein kissaa kohtaan, mutta en myöskään ottaisi sitä asuntoautoon mukaan. Kissa ei tykkää muutoksista, etenkään vanha kissa. Eikö sille voisi palkata jotain hoitajaa täksi ajaksi? Vaikka niin että olisi paikalla 2x 1h joka päivä. Moni teini mielellään hoitaisi kissaa, varsinkin sellaiset jotka eivät syystä tai toisesta voi pitää lemmikkiä kotona.
Oma edellinen, Millie- niminen, kissani eli 17-vuoden ikäiseksi.
Viimeisinä aikoina sen kävely muuttui horjuvaksi, eikä se enää jaksanut hypätä tuolilleenkaan.
Se pissasi aina matolle ja käteni olivat jo aivan rohtuneet niiden jatkuvasta pyykkämisestä tai pintapesusta harjalla.
Kävi kuitenkin niin, että erään kaverini vierailun aikana ovi oli jäänyt raolleen ja se pääsi jotenkuten huomaamattamme ulos.
Etsimme sitä yhdessä sen jälkeen monta tuntia, kunnes tonttiani ympäröivä maasto oli käyty tarkkaan läpi.
Kissaa ei vain näkynyt eikä löytynyt mistään , eikä ole näkynyt sen koommin, eikä edes sen ruumista ole löytynyt myöhemminkään .
Kissani vain siis lähti luontani , kun tunsi ja koki aikansa tulleen.
Poltin sen kuvan edessä pöydällä muistoksi yhden kynttilän ja joimme kaverini kanssa sen muistokahvit, kesäruusukin oli siinä pöydällä maljakossa...
Mutsis ja se ukko on täysiä p*skapäitä. Ihana vanha kisuliini on todella yksinäinen ja ihmettelee varmaan tilannetta. Onko kisulla edes vettä tarpeeksi, näin kuumilla ilmoilla sitä tarvitaan paljon.
Itsekäs akanreuska tuo mutsisi. Olkaa kissan seurana aina tunti tai kaksi, kun käytte.