Onko väärin tukea 12v leikkimään,
vai pitääkö vain hyväksyä, että lapsuus meni jo?
Kommentit (19)
Lelut on jo ajat sitten viety varastoon. Ja ei mikään lasten juttu kiinnosta.
Itsellä kun oli pienempiä sisaruksia niin tuli leikittyä vielä tuon ikäisenä mutta kaverit joilla ei ollut eivät juurikaan leikkineet.
Ihan normaaleja kasvoi jokaisesta silti.
Tuon ikäisen pitäisi olla jo kyllä kiinnostunut meikeistä, pojista ja seksistä.
Hö meillä sunnuntaina viimeksi lapset 5kpl 17-24 ikävälillä leikki vesi-ilmapallo sotaa. Teki ittenikin mieli mennä mukaan.. Ens kerralla meen ite mukaan. Kyllä meillä vanhemmat lapset vielä leikkii välillä tollasia lasten juttuja. Pesistäkin vielä pelattiin jne..
Vierailija kirjoitti:
kurikset jalkaan ja hiekkalaatikolle vaan
Tää oli varmaan vitsiksi tarkoitettu, mutta kyllä meidän 11v:llä oli ainakin viime kevään loskakurakeleillä sellaiset Rukan siniset (henkselittömät) kurahousut pihalla jalassa! Ja sisään tullessa kyllä näytti siltä, että ihan tarpeelliset oli!
Miksi mietit tuollaisia? anna lapsen tehdä mitä tykkää kunhan ei ole vaaraksi itselleen tai muille.
Mun tyttö leikki vielä 12 vee Petseillä. No ei kyllä kauaa.
Tupakanpoltto ja viinanjuonti sopiu tuon ikäiselle.
Ainakin ylä-asteelle mentäessä leikit loppuu.
Tue koulunkäynnissä, nytkin voi kerrata ruotsinkieltä, enkkua sun muuta hyödyllistä. Ei normi 12 v leiki enään. Leikit on leikitty ja katso ettei ala liian aikaisin leikkimään nk aikuisten leikkejä.
Lapsuus pitenee kokoajan. Ennen leikkivää 12-vuotiasta olisi pidetty tosi outona. Nykyään sen ikäisiä vaaditaan leikkimään, ja paheksutaan jos eivät leiki.
Ei ole väärin, ihanaa jos lapsi tykkää leikkiä. Meillä 10 v. tyttö leikkii vielä sujuvasti mutta osa hänen kavereistaan ei tee enää muuta kuin rämpyttää kännykkää.
Eiköhän ton ikästä kiinnosta enemmän kalja kokeilut ja insta älä pakota teiniäs leikkimään.
Onko tuo kohta josta itsenäistyminen alkaa?
Käykö tuon ikäiset yksin jo muuten Lintsillä?
kurikset jalkaan ja hiekkalaatikolle vaan