Miksi monet laittavat niinpaljon rahaa vaatteisiin?
Esimerkiksi ostavat 20-40 euron farkkuja 5 ja 10 eiron farkkujen sijaan?
Kommentit (7)
Missä on 5-10 euron farkkuja? Köyhälle 20-40€ voi tuntua paljolta. Monille se on pieni budjetti.
Niin ja siis jotkut ostavat 50 000 euron autoja 800 euron autojen sijaan, toiset taas käyttävät matkailuun monta tuhatta sen sijaan että olisivat vaan kotonaan! Niin ja toiset asuvat 400 000€ omakotitalossa ja toiset 80 000€ kerrostalossa. On se elämä ihmeellistä!
Mä en meikkaa, en käy kampaajalla tai kosmetologilla, en polta enkä juuri juokaan. Kasvoiltani olen ruma ja rupsahtanut, mutta vartalo on nätti, joten mielelläni pukeudun nätisti, jottei ihan puliakaksi luulla.
Lisäksi haluan, ettei yhdenkään lapsen tarvitse jäädä pois koulusta ommellakseen mulle päälle pantavaa.
Ja lisäksi vielä klassikkoperustelu: koska mä voin.
Ja loppukaneetti: rahaa ei koskaan laiteta vaan pannaan.
Se on mulla harrastus. Tykkään kalliista vaatteista ja laukuista. Myyn ne sitten kaverilleni, kun en käytä enää. Olen tällainen sinkkunainen, ei miestä, ei lapsia.
Harvoin hyviä farkkuja saa alle satasella muualta kuin kirpputorilta.
Tuohon hintaan ei saa kuin XXXL-koon farkkuja poistomyynnistä.
Joko itsetunnon puutetta tai tietäen, että oma ulkonäkö oikeasti vaatii parantelua. Kun ei muuten, niin parhaiten istuvilla vaatteilla ja aina uudenlaisilla. Mutta tämä muokkaaminen onnistuu vain tiettyyn pisteeseen asti. Monesti olisi parasta jättää kaljat juomatta, tupakka polttamatta ja alkaa harrastamaan kuntoliikuntaa. Rahat vosi siis käyttää järkevämmin, kuin vain vaatteisiin.
20-40 € on kyllä normaali hinta farkuista ja jos kestävämmät klassikot tahtoo, niin täytyy maksaa vielä enemmän.