Laitettiin kirjallinen varoitus työttömälle
Eli alun alkajaan tilanne oli se että tarkoitus oli pitää taloyhtiön asukkaiden yhteiset talkoot johon kaikkien talossa asuvien olisi kuulunut osallistua. No, yhdessä asunnossa asuu vuokralla yksi nuori työtön joka valmistui koulusta vasta viime keväänä eikä tämä uskaltanut karenssien takia osallistua taloyhtiön talkoisiin. Käytiin monrakertaa kopittamassa ovea ja pyytämässä tätä nuorta osallistumaan yhteisiin talkoisiin mutta toistuvasta tämä kieltäytyi vedoten työttömyyteen ja karenssiin. Niimpä päätettiin lätkäistä tästä kirjallinen varoitus tälle nuorelle työttömälle. Tämä olkoon siis varoituksena teille muillekkin työttömille. Kun saatte tarpeeksi monta varoitusta, siitä seuraa häätö ja vuokrasuhteen irtisanominen.
Kommentit (11)
Mikä oli kirjallisen varoituksen aihe? Se kun voi käräjäoikeus naureskella häätöpäätöstä tehdessään, jos syynä on osallistumattomuus talkoisiin.
No kuulehan ap, haistapa vaikka paska.
Tämä on yksi parhaista syistä asua omassa talossa. Ei ole kukaan haravan varteen jäätynyt mulkku kyselemässä talkoisiin.
Stasi on kuule jo lakkautettu sen DDR:n myötä, eivätkä täällä mitkään 'korttelikomiteat' ihmisiä tuomitse mihinkään, niinkuin tekivät aikanaan Maon Kiinassa.
Ehkä elätkin väärällä vuosisadalla ja väärässä paikassa.
Oletko miettinyt sitä mahdollisuutta koko tuossa ajattelussasi ?
Vierailija kirjoitti:
Heh. 1/5.
2/5
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Heh. 1/5.
2/5
3/5
Sitten vaan odottelette vastalappua laittomasta uhkauksesta. :D
Taloyhtiön talkoot. Kyttääjien järjestämä joka vuotinen asukkaita ahdistava piina vaikka kaikki maksaa kiinteistö ja puutarhanhoidon yhtiövastikkeessa. Onnea heille rassukoille jotka ovat erehtyneet ostamaan osakkeen ko talosta. Asuminen silkkaa piinaa ja heippalappuja.
Talkoot ovat vapaaehtoisia. Niihin ei ole pakko osallistua. Ei aihetta varoitukseen.
Hyvä provo kuitenkin. :D
Heh. 1/5.