Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kysymys yhden lapsen - tai lasten ison ikäeron-perheille

Vierailija
14.07.2018 |

Miten teidän ainokaisenne tai lapsenne jolla on suuri ikäero seuraavaan, on leikkinyt yksin? Meidän kohta kuusi vuotiaamme on äärimmäisen huono leikkimään ja on ollut sellainen aina. Hän ei leiki ilman että aikuinen leikittää. Kavereiden kanssa viihtyy ja leikkii ja mielestäni taitava leikkimään.

Kotona meidän kanssa lapsemme vaikka istuisi sohvalla koko päivän mikäli sen hyväksyisimme. Emme mieheni kanssa ole kovin innokkaita leikittämään, mutta käymmä päivittäin esim. retkellä, uimassa, luistelemassa, teemme majoja, pelaamme lautapelejä yms. Kavereita lapsemme ei nää päivittäin, joten sikäli harmillista että lapsi ei ilman meidän panostusta tekisi oikein mitään. Emme anna lapsen katsoa tv:tä (paitsi pikku kakkosta) eikä lapsemme saa pelata mitään videopelejä. Eli syy ei ole se että pelit tai tv olis vienyt mielikuvituksen.

Pikkusisarusta odottaa kuin pakasta vedetyt lelut....

Kertokaa teidän tilanne!!! Ja kaikki vinkitkin otetaan vastaan.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisään että lapsemme ei siksi nää kavereita päivittäin koska ei ole päivähoidossa vaan käy kerhoa. Ja nyt tietysti kesälomalla!

Vierailija
2/5 |
14.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ainokainen leikkii aamusta iltaan yksin tai yhdessä, ja välillä katsoo telkkaria ihan siksi, että se on lepohetki leikeistä. Hän on aktiivinen koko päivän eikä nuku päiväunia. Lapsella on hyvä mielikuvitus ja nappaa ideoita leikkeihin joka puolelta, myös telkkariohjelmista ja kirjoista. En siksi osaa pitää lastenohjelmia mitenkään huonona juttuna, kunhan päivään sisältyy paljon muutakin toimintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla myös pian 6v ainokainen. En ole koskaan juuri leikittänyt, yksikseen leikkii. Kunhan telkkari pysyy kiinni, niin kyllä hän aika hyvin viihtyy yksin. Yhdessä sitten pelataan, ulkoillaan, luetaan jne. Mä en vaan taivu mihinkään barbi kädessä kimittämiseen.

Vierailija
4/5 |
14.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsilla 8v ikäeroa: nyt ovat 8v ja 16v. Isosisko leikki aikoinaan hienosti yksin ja sai hienot leikit aikaiseksi, pikkuveli ei 🙁 Jos saisi päättää, pelaisi pädillä aamusta iltaan. Kavereiden kanssa leikkii ja heitä näkee onneksi päivittäin. Itse en ole lasten kanssa juuri leikkinyt: opastanut aina alkuun kyllä.

Vierailija
5/5 |
14.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on vasta vajaa kolmevuotias, joka hiljattain on "keksinyt" juonelliset mielikuvitusleikit ja haluaa niihin kyllä aika usein seuraa. Tässä ollaan kohta viikon verran leikitty papan kirpparilta ostamalla lelupussilla, päivittäin sama leikki pienillä variaatioilla. Jonkun aikaa jaksan kyllä leikkiä ja mies myöskin, mutta lapsi kyllä jaksaisi pidempäänkin. Pihalla minä viihdyn paremmin, kun voidaan käydä potkupyöräilemässä tai uimassa tms.