Pelkään, että saan eräästä miehestä vainoajan
Olin tämän miehen kanssa yhdessä ja pikku hiljaa alkoi paljastumaan, ettei tyyppi käy ihan täysillä.
Jätin miehen viikonloppuna ja mies kysyi kuitenkin voidaanko olla kavereita. Mä tyhmänä vastasin, että joo. VIRHE!
On lähettänyt mulle jatkuvasti viestejä sen jälkeen kun erottiin, joihin mä en ole joko vastannut, että vastannut vain muutamalla sanalla. Nyt viimeisimmän viestin pistin ja sanoin, että mä en halua hänestä mitään nyt enkä koskaan myöhemminkään. Ja käskin etsimään uusia kavereita. Tätä ei mies ymmärtänyt, vaan alkoi kysellä onko mulla kaikki kunnossa. En enää jaksanut vastata ja päätin, etten enää vastaakaan, jos pistää minulle jotain. Äsken oli sitten käynyt tykkäämässä facessa mun monista eri päivityksistä.
Oikeasti, mua alkoi ahdistaa.. Miten ikinä olen edes sekaantunut tuollaiseen tyyppiin.
Onko tuo huomiotta jättäminen paras vaihtoeho vai pitäisikö sanoa vielä vähän pahemmin, että jätä h****ti mut rauhaan! Kaiken kaikkiaan todella rasittava tyyppi, joka ei kuitenkaan tunnu tajuavan omaa rasittavuuttaan.
Kommentit (9)
Heti alussa jos huomaat tuon, katkaise välit, unohda hyvät tavat.
Varsinkin jos alkaa neuvoa miten saat ajatella.
Älä ole enää missään yhteyksissä. Jos jätät vaikka yhdeksään viestiin tai puheluun vastaamatta ja sitten vastaat siihen kymmenenteen, niin se saattaa kannustaa tyyppiä ylläpitämään yhteydenottoja. Voit unohtaa ns. hyvät käytöstavat; olet jo yrittänyt järkipuhetta, nyt on aika antaa tekojen (= yhteyksien katkaisu) puhua.
Itsehän tämän miehen valitsit alun alkaen. Kärsi nyt seuraukset.
Jos antaa ymmärtää, täytyy ymmärtää myös antaa.
Kuten edelläkin sanottiin niin älä vastaa enää mihinkään miehen yhteyden ottoihin, et edes, vaikka alkaisi tulla jotain uhkaavankin sävyisiä viestejä, vaikka tekisi mieli laittaa, että ilmoitat poliisille, jos ei lopeta vaan siinä tilanteessa sitten vaan suoraan poliisille ilmoitus häiriköstä.
Siis tottahan toki mieskin on ihmeissään, jos olette sopineet pysyvänne kavereina ja tämän jälkeen sä yllättäen ignoraat viestejä ja äksyilet ilman näkyvää syytä. Totta kai miehen olisi pitänyt jättää sut rauhaan kun asian ilmaisit, mutta mistä hän olisi alunperin voinut tietää, että sulla ei oo mitään haluja pysyä yhteyksissä?
Estä kaikkialta Facebook yms. Puhelut ja viestit myös. Jotta hän todellakin tajuaa, että et aio olla missään yhteydessä häneen.
Miten niin ei käy täysillä? Jätä vastaamatta vaan, kyllä se siitä loppuu.
Kummallista että haluaa väkisin olla tekemisissä. Itseäni ei exät kiinnosta missään määrin, ei edes kavereina. Tervehdin jos näen.
t.Mies