Miksi ihmisille on niin vaikeaa mennä sisään tai ulos oikeanpuoleisesta ovesta?
Etenkin ruuhka-aikaan on tosi "sujuvaa" kun osa pyrkii sisään vasemmasta ovesta, toiset oikeasta ja ulospyrkivät joutuvat odottamaan milloin edes jommastakummasta ovesta pääsisi ulos.
Äly hoi. Jos on kaksi ovea vierekkäin samaan paikkaan, niin ideana se, että sisääntulijoiden ja poistuvien kulkeminen olisi sujuvampaa, kun kaikki kulkisivat edessään olevasta oikeanpuoleisesta ovesta.
Kommentit (4)
Nokun ne haluaa kulkea juuri siitä ovesta, josta ne haluaa kulkea.
Lisäksi ärsyttää, kun etenkin koirantaluttajat kulkee nykyään vasenta laitaa eivätkä väistä, vaikka joku kävelisi kyynärsauvojen kanssa vastaan. Suomessa on edelleen oikeapuoleinen liikenne. Vasemmassa reunassa kulkemista ei enää valvota eikä siksi sakoteta, koska poliiseilla on parempaa tekemistä. On kuitenkin epäkohteliasta kävellä päin oikeassa laidassa kävelevää.
Ai mielestäsi silloinkin kun vasemmassa ovessa lukee sisään ja oikeassa ulos?
Olen huomannut. Suomessa ylipäätään ei osata ottaa toisia huomioon. Rasauttaa.