Vuokra-asunto ihan kolkko
Pimeähköä ja valkoista, suurinta osaa kalusteita ja valaisimia myöten. Ei tunnu kodiltakkaalta:( mitäköhän tälle voisi pienellä budjetilla tehdä? Voi myös kertoa omasta asunnostaan, että mikä siitä tekee juuri sinulle kodin?
Kommentit (11)
Ja useita valopisteitä, nättejä valoja sopiviin paikkoihin.
Valmiiksi kalustettu asunto? Verhot, matot, sohvatyynyt jotain itselle mieluisaa väriä. Jos tykkää pitää tavaraa esillä, esim. valokuvia tai kirjoja, niin niillä saa kivasti kodikkuutta.
Pöytä- ja jalkalampuilla saa kodikkuutta. Värikkäät tyynyliinat, käsipyyhkeet, kukkaruukut ja säilytyslaatikot on helppoja ja edullisia väriläikkiä. Viherkasveilla saa myös kolkkoutta vähennettyä.
Omat tavarat ja oikea tunne. Olen asunut parissa kämpässä jotka eivät tuntuneet millään kodilta vaikka olivat objektiivisesti ajatellen ihan kivoja. Muutin aika nopeasti pois kummastakin.
Vierailija kirjoitti:
Huonekasveja!
Huonekasvit on paras vinkki tuomaan kodikkuutta omien tavaroiden lisäksi, ja helppo tapa pehmentää kolkkoa valmiiksi kalustettua huonetta. Huonekasvit ovat eläviä, joten niistä tulee tosi mukava tunnelma ja niiden hoitaminen on kivaa.
Taidejulisteita saa halvalla esimerkiksi kirjakaupoista. Seinille voi myös kiinnittää valokuvia. Tekstiileillä (verhot, päiväpeitto, matto, sohvatyynyt, pöytäliina) saa nopeasti kodikkuutta ja niitä löytää halvalla kierrätyskeskuksista ja netin keskustelupalstoilta.
Verhot ja matot tuo pehmeyttä. Seinätarra voi olla kiva. Mieti, missä on asunnon kivat näkymät ja hyödynnä ne (sisä- tai ulkonäkymät)