Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Voiko muulloin kuin ovulaatiopäivinä tulla raskaaksi? Voiko vai eikö? Tämä mulle edelleen epäselvää!!!
Kommentit (3)
Toki sen todennäköisyys on suurimmillaan ovulaation aikoihin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eli AINA tulet raskaaksi 24 tunnin sisällä siitä kun munasolu irtoaa. Muulloin ei voi tulla raskaaksi.
Mutta siittiöt odottavat sitä munasolun irtomaista voidakseen tehdä sinut raskaaksi viikonkin sisälläsi. Eli yhdyntä voi tehdä sinut (viiveellä) raskaaksi noin 8 vuorokautta kierrossa. Hedelmöittyminen toki tapahtuu silloinkun 24 tunnin sisällä ovulaatiosta.
Sen sijaan et yleensä koskaan voi varmaksi tietää, milloin ovulaatio on. yleensä se on keskellä kiertoa tai noin 10 vuorokautta kuukautisten alkamistpäivää ennen, mutta varmaksi et voi tietää, milloin se on, koska aika voi vaihdellakin.
Alue: Aihe vapaa
Ehkä +- 1 päivän sisällä ovulaatiosta?
Sen tiedän, että siittiöt voivat elää useita päiviä naisen sisällä. Joten jos harrastaa suojaamatonta seksiä esim 3 päivää ennen ovulaatiota, siittiöt " odottavat" ja sitten ovulaatiopäivänä tapahtuu hedelmöitys. :)