Jouduin noloon tilanteeseen, mitähän tekisin?
Hain tänään lastani kerhosta ja siellä sitten lapsen kerhokaveri kysyi voiko tulla meille nyt kerhon jälkeen. Sanoin hänelle, että jospa tule joku toinen kerta, kun meillä on neuvola eikä siksi sovi. Siinä oli kuulolla tämän kerhokaverin äiti, jota en ole ennen edes nähnyt, isänsä kyllä tunnistan kasvoilta. Äiti siinä sitten kalenteria kaivamaan, että niin milloin sitten sopisi, käykö seuraavan kerhokerran jälkeen? Menin jotenkin ihan hämilleni enkä osannut sanoa kuin joo. Olenko mä nyt jotenkin turhia lupauksia antava, kun musta nyt kuuluu lähinnä hyvän päivän jutusteluun tuollaiset " tulette sitten joskus meille" , " soitellaan" , " nähdään" , " olisi kiva tavata" . Kuuluvat ikään kuin tilanteeseen, jos kyseessä puolituttu tai tuntematon ihminen eikä kyse todellakaan ole toteuttaa suunnitelmaa. Ainakin aikaisemmin on todella monien puistotuttujen kanssa heitellyt tuollaisia lausahduksia puolin ja toisin eikä asia ole edennyt puusta pitkän eikä kukaan ole varsinkaan ekalla tapaamisella alkanut kalenteria kaivamaan ja päivää lyömään lukkoon.
Mitähän tässä nyt tekisi? Oma lapsenikin tietysti ehti jo innostumaan siitä toisen äidin puheesta. En usko, että mulla on kuitenkaan äidin kanssa mitään puhuttavaa (päätelmät johtuen todella erilaisesta ja rankastakin pukeutumistyylistä ja kielenkäytöstä, joka musta aika sopimatonta lasten korville).
Kommentit (39)
mitäs olet tuollainen katteetomien lupausten viljelijä.
Mua ainakin risoo kun haluaisin löytää alueelta ystäviä, mutta ei sitten millään onnistu.
Totta kai toteutat kyläilyn, kyllähän aikuinen ihminen sietää vaikka millaista seuraa pari tuntia!
Ja kyllä nuo tapaamiset yleensä sovitaan, jos kerran puhetta on...
Eri asia sitten noin heitot muille puistossa.
itse olisin olettanut vain tämän kerhokaverin tulevan paikalle, en äitiä.
Eikä samassa kerhossa käyminen aseta mitään velvollisuuksia. Tuo small talk on ihan yleistä, eikä useimmissa tapauksissa johda mihinkään.
Sanot seuraavalla kerralla että et muistanut että teille tulee mummut kylään tmv.
tosi nolo tilanne juu.
ei kai sun auta muu kun sanoa sille äidille seuraavan kerhokerran jälkeen, että lapsi eikä varsinkaan äiti ei ole teille tervetullut.
yhdessä. Vastaavanlaisissa tilanteissa, kun meillä on kavereitani samanikäisine lapsineen, menee yleensä suurin osa ajasta vielä siihen leluista tappelemiseen ja 2 aikuisella on kiirus ja tekeminen.
Itse olen vastaavassa tilanteessa sanonut jotain, jos oma lapsi kyläilyä ehdottaa enkä tunne vanhempaa, et voihan sitä joskus miettiä tmv. epämääräistä.. Lapset on lapsia..
on tainnut periä sosiaaliset taitonsa äidiltään...
eroon, jos vieras lapsi yrittäisi kylään tunkea ihan yllättäen. Lapsille voi hyvin sanoa, että katotaan toisella kertaa. En minä ainakaan tosta vaan halua ketä vaan kylään. Justhan ne penskat siellä kerhossa oli yhdessä! Ihme äiti, jos alkaa heti kalenteria kaivella, haluaa vaan saada kakrunsa työnnettyä johonkin. Vai oliko itekin tunkemassa mukaan? Eipä tulisi meille, se on varma se. Jotain tapoja, haloo.
Tiedoksi: meillä on ovet aina auki, ja tutut saavat tulla ilmoittamatta milloin vaan. Ja tulevatkin mielellään, sekä lasten että aikuisten kaverit.
en minäkään tuollaisen juntin kanssa halua ystävyyttä hieroa. Jotain rajaa sentään minkälaista mallia lapsilleen antaa.
t: 11
missä puhutaan vaan lämpimikseen eikä kellään ole aikomustakaan pitää lupauksiaan. Siellä kaikki tietävät tämän, mutta Suomessa ap, kannattaa ottaa huomioon että joku voi oikeasti ottaa tódesta mitä sanot, ja pitää kutsua kutsuna.
Sanoisin että sitä niität mitä kylvät.
voithan sopia hänen kanssaan että sun lapsi menee niille kerhon jälkeen.
kun lapsi, sen kaveri ja kaverin äiti on kaikki täpinöissään siitä kyläilystä ja sun pitää sanoa, että et toki tarkoittanut että saa tulla, vaan sanoit niin vaan hyvien tapojen vuoksi.
Sä olet ihan hukassa nainen.
ihan normaalia että käydään 2h kahvilla, lapset leikkii, ja jos todetaan ettei synkkaa niin se oli siinä eikä siitä sen enempää.
viikossa, että se hänen elämänsä olisi jotain muuta kuin imetyksen mukaan rytmitettyä päiväohjelmaa.
sun olisi pitänyt korostaa sille toiselle äidille että tavataan sitten TOISELLA kertaa. Sanoa että mulla ei ole nyt kalenteria mukana että en uskalla luvata että käykö. Voihan se toinen äiti olla ihan mukava kahden kesken.
Vierailija:
voithan sopia hänen kanssaan että sun lapsi menee niille kerhon jälkeen.
Vierailija:
viikossa, että se hänen elämänsä olisi jotain muuta kuin imetyksen mukaan rytmitettyä päiväohjelmaa.
Miksei kerhokaveri voi tulla teille leikkimään??