Pohjanmaan eläinrääkkääjä lapset
IL uutisoi pohjanmaalla tapauksesta jossa lapset 4-10 vuotiaat olivat kiduttaneet siilejä ja lokinpoikasia. Miten näitä lapsia on oikein kasvatettu? Eikö lastensuojelu voi puuttua asiaan?
Kommentit (3)
Aikuiset pelaa jalkapalloa ja lapset kiduttaa eläimiä elävältä. Säilö?
Melko reipasta ja aikaansaavaa lapsijengiä!
Onko kukaan ajatellut että tuo poliisille soittanut eläintenpelastaja voisi liioitella väkivaltaa ja tekoa? Ymmärtäisin jos olisi yksi tai kaksi eläintä mutta tuo määrä tuntuu oudolta.
Se miten nainen puhuu naapureistaan, lasten vanhemmista niin se myös ontuu. Tuntuu että aikuisten välillä hiertää jokin ja nyt lapsetkin kiduttaa kaikki villieläimet jotka löytyy.
Jos naapurit ei reagoi mitä täti valittaa, ehkä hän liioittelee ja haastaa riitaa, valittaa "aina". Jos huutaa: Susi, susi turhaan niin suden tullessa ei huutoa uskota.
Ei kaikki vanhemmat voi olla vaikeita ja välinpitämättömiä. On erittäin outoa ettei ketään kiinnosta. Tahdon uskoa ettei vanhemmat joko ymmärtäneet tilannetta ja olivat keskittyneet johonkin tärkeään ja täti toimi kenties olettaen että kuolleena löydetty lintu on ollut kiusattu kuin tapettu.
Käsittämättömän innokasta ulkoiluväkeä nuo perheet ovat olleet jos rääkätään linnut ja siilet.
Lienee otettu yhteyttä sossuun. Pitäisi ottaa ja laittaa kodit valvontaan.
Kotona se kasvatus saadaan ja mallit elämään. Mm miten kohtelet eläimiä, luontoa ( roskaaminen jne) .. kaikissa kodeissa puhumisen paikka mitä saa tehdä ja mitä pitää tehdä.