Mitä mieltä tästä Venäjän läpi Afganistaniin liftanneesta Emmasta?
https://areena.yle.fi/1-4435614
Särähti korvaan hänen ajatusmaailmansa ja miten tyypillinen se on. Lähti kuulemma matkaan todistaakseen ihmisille että heidän ennakkoluulonsa ovat vääriä, koska olivat kauhistelleet vaarallisia alueita/konflikti alueiden läpi kulkemista.
Moneen otteeseen korostaa miten ennakkoluulot ovat typeriä. Mutta sitten kertoo kuitenkin jättäneensä kyytejä ottamatta koska "epämääräinen fiilis" ja olleensa menemättä alueille "koska liian vaarallista". Eli siis ennakkoluulojen takia.
Monella tuntuu nykyään olevan käsitys, että on olemassa ihmisiä "joilla vaan on ennakkoluuloja ilman mitään syytä" ja sitten ne omat ennakkoluulot on niitä fiksuja ja perusteltuja. Tätä käsitystä pönkittää media, joka muistaa aina leimata ennakkoluulot pahaksi.
Ennakkoluulot ja vieraan pelko on täysin luonnollinen selviytymismekanismi, joka on joskus väärässä ja joskus oikeassa. Kukin yrittää tulkita niitä parhaansa mukaan, joskus epäonnistuen ja joskus onnistuen.
Mikään ei ole kliseisempää, kuin se että yritetään keksiä leimasana ja perustelematta lytätä ihmisiä sen alle. Loppupeleissä ollaan kaikki hyvin samanlaisia, vaikka sitä haluaisi kuinka kovasti olla aina se parempi ihminen.
Kommentit (4)
Ennakkoluuloisuus voi myös rajoittaa ihmisen elämää aika paljon.
Itse olen ennakkoluuloinen kaikkia miehiä kohtaan, joten yksin vietän kaikki päivät ja kärsin samalla yksinäisyydestä.
Jos olisin samalla lailla ennakkoluuloinen kaikkea liikuntaa kohtaan, olisin tällä hetkellä tosi ylipainoinen.
Ja jos ruokavalion suhteen, niin söisin vain roiskeläppiä.
Suomalainen nainen asuu ja harrastaa ratsastus-jousiammuntaa Iranissa: https://www.raymond.fi/paajuttu/soturi/
Ruotsalaisnainen juoksee Iranin läpi: https://vimeo.com/165082714
Vierailija kirjoitti:
Ennakkoluuloisuus voi myös rajoittaa ihmisen elämää aika paljon.
Itse olen ennakkoluuloinen kaikkia miehiä kohtaan, joten yksin vietän kaikki päivät ja kärsin samalla yksinäisyydestä.
Jos olisin samalla lailla ennakkoluuloinen kaikkea liikuntaa kohtaan, olisin tällä hetkellä tosi ylipainoinen.
Ja jos ruokavalion suhteen, niin söisin vain roiskeläppiä.
Ja voi myös auttaa elämässä. Aina sitä ei tiedä miten, koska jos ennakkoluulojen avulla välttää jonkin tilanteen, ei usein saa varmuutta siitä olisiko se nyt ollut niin paha miltä vaikutti.
Mutta itse aiheesta: Ennakkoluuloista puhuessa pitäisi aina tähdentää, että ennakkoluulot ovat haitallisia kun niitä on LIIKAA. Tai kun ne ovat huteralla pohjalla.
Puhuminen pelkästään "ennakkoluulojen" haitasta on luonut kuvan, että kaikki ennakkoluulot ovat pahasta.
Ap
Off-topic: Emman liftaus vähemmän turvallisten maiden läpi mielipiteen osoituksena ei ole uusi idea. Tämä artisti teki saman ja lopputulos oli traaginen. https://www.nytimes.com/2008/04/19/theater/19peac.html