Muutosilmoitus Kelaan, osaako joku neuvoa mahd. nopeasti?
Minulla on voimassaoleva päätös toimeentulotuesta tälle ja ensi kuulle. Jos nyt lähetän ko. päätöstä koskevan muutosilmoituksen (jonka käsittelyssä kestänee ~viikon), perutaanko tai "odottaako" tuo ensi kuun maksu ilmoituksen käsittelyn ajan vai maksetaanko se normaalisti kuun ensimmäisenä päivänä?
Muuten ei olisi väliä, mutta vuokranmaksupäivä on kuun alussa ja jos tuo ennalta tiedossa oleva tuleva tuki jääkin tulematta, on hätä kädessä... Arvaanko siis laittaa tarkistuspyyntöä nyt vai kannattaako odottaa ensi kuuhun?
Jos jollakulla on faktatietoa, kiitän kauneimmin jo ennakkoon!
(Ja jotta kenenkään ei tarvitsisi huudella ohi aiheen, voin kertoa, että tämä "laiska-muiden-varoilla-elävä-sossupummi-luuseri" on kyllä menossa töihin. Ei siis tarvitse käskeä. :))
Hopsan...