Ruokavaliosta pois mm. viljat, mitä/miten syödä?
Mulla on jo aiemmin todettu peruna, tomaatti, mansikka sekä suklaa/kaakaoallergia. Nyt näiden lisäksi todettiin vilja-allergia ja ruokavaliossani ei nyt sitten saa olla vehnää, ohraa, kauraa ja ruistakaan. Gluteeniton ei käy, ellei sitten oikeasti ole myös viljaton tai ei sisällä ainakaan noita mainittuja viljoja.
Leipää on aiemmin tullut syötyä paljon, nyt pitäis käytännössä tehdä itse ja elämäntilanne muutenkin aika kiireinen niin aikaa siihen ei aina ole. Ja toisaalta ne leipäohjeet, joita testannu niin ei oo kyllä ollu omasta mielestä hyviä. Muutoin ruoka ollut sitä tavallista kotiruokaa, mutta enemmän kasvispainotteisesti, esim. kiusauksessa ei ole pelkkää perunaa vaan myös muita kasviksia, keitossa runsaasti kasviksia perunan lisäks jne.
Syötävää kyllä löytyy Ilman viljaakin. Pitää vain muuttaa vähän asennetta, jos on jämähtänyt niihin määrättyihin ruokiin.
Tähän sitä kaikkea syötävää ei pysty letteloimaan, sitä on niin paljon ja makukin ratkaisee.
Siitä vaan tutkimaan kauppojen hyllyjä.