Missä vaiheessa teille tuli esikoisen jälkeen vauvakuume, jos tuli?
Esikoisemme on nyt kymmenen kuukautta, ja ihmiset ovat jo alkaneet kysellä, joko olen raskaana. Kuulemma olisi sama tehdä toinen " heti putkeen" . Itsekin alunperin suunnittelimme, että alkaisimme yrittää toista lasta suht pian ensimmäisen jälkeen, mutta ei nyt ole oikein vauvakuumetta. Esikoinen valvottaa vielä ja tuntuu aika vauvalta.
Miten teillä muilla, haluatteko/halusitteko lisää lapsia esikoisen jälkeen ja jos, niin missä vaiheessa?
Kommentit (9)
jätit ehkäisyn pois, jos jätit, ja aloit yrittää uutta lasta?
vauvakuume, kun esikoinen oli n. 1v8kk, mutta aloitimme yrityksen vasta, kun esikoinen oli täyttänyt 2v, koska en halunnut olla häissämme raskaana. Sit iski taas vauvakuume kun kuopus oli 6kk, mutta yritys aloitetaan vasta kun hän on lähemmäs 2v eli ensi keväänä..
Lapsilla on silti ikäeroa 2 v 4 kk, joten siihenkin kannattaa varautua!
2
Emme kuitenkaan alkaneet yrittää lasta ja vauvakuume meni ohi :)
mutta halusin suht pienellä ikäerolla. Jätimme ehkäisyn pois kun esikoinen oli puolitoistavuotta, ja tulin raskaaksi heti. Tuli km ja uudelleen tulin taas heti raskaaksi . Nyt kohta syntymässä kakkonen ja ikäeroa tulee noin 2.5 vuotta
Nyt olen raskaana, ja esikoinen on lasketun ajan tienoilla 2,5-vuotta
Vierailija:
Nyt olen raskaana, ja esikoinen on lasketun ajan tienoilla 2,5-vuotta
ei yritystä aiemmin